Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słynna Orkiestra XVIII Wieku zagrała "Requiem" Mozarta w Warszawie

0
Podziel się:

Słynna amsterdamska Orkiestra XVIII Wieku,
prowadzona przez Fransa Brueggena, zaprezentowała we wtorek w
Warszawie "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w 157. rocznicę
śmierci Fryderyka Chopina.

Słynna amsterdamska Orkiestra XVIII Wieku, prowadzona przez Fransa Brueggena, zaprezentowała we wtorek w Warszawie "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w 157. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża, podczas której zagrano "Requiem", przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Orkiestra XVIII Wieku zaprezentowała "Requiem" wspólnie z wykonującym partie chóralne polskim zespołem AMFC Vocal Consort pod kierownictwem prof. Ryszarda Zimaka oraz solistami.

Utwór Mozarta wykonano na instrumentach z epoki kompozytora, w wersji liturgicznej. Zgromadzeni nagrodzili występ muzyków kilkuminutową owacją na stojąco.

"Requiem" zostanie zaprezentowane przez tych samych artystów także w środę; koncert w Studiu S-1 Polskiego Radia będą mogli usłyszeć na żywo radiosłuchacze w całym kraju.

Amsterdamska Orkiestra XVIII Wieku, o międzynarodowym składzie, została założona w 1981 roku przez legendarnego już muzyka holenderskiego, Fransa Brueggena.

72-letni dziś Brueggen to wirtuoz gry na fletach prostych, a zarazem jeden z największych specjalistów historycznego nurtu wykonawstwa muzycznego, zgodnie z którym arcydzieła muzyczne sprzed wieków prezentowane są w wersjach jak najbliższych oryginałowi.

Orkiestrę XVIII Wieku tworzą obecnie muzycy z prawie 20 krajów, m.in. z Holandii, Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Zespół występował na największych festiwalach i estradach koncertowych świata.

Po raz pierwszy orkiestra wystąpiła w Polsce w 1989 roku. W warszawskiej Filharmonii Narodowej muzycy wykonali wówczas Mszę h- moll Jana Sebastiana Bacha.

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli, zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, jego serce zostało po śmierci wyjęte i przewiezione do Polski. Urnę z sercem wmurowano w filar warszawskiego kościoła Św. Krzyża.

Również zgodnie z życzeniem Chopina, podczas jego uroczystości pogrzebowych w paryskim kościele św. Magdaleny zagrano "Requiem" Mozarta. Zgodnie z wieloletnią tradycją, utwór ten wykonywany jest w kolejne rocznice śmierci Chopina w warszawskiej bazylice św. Krzyża.(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)