Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć Ariela Szarona. Izrael przygotowuje się do pogrzebu

0
Podziel się:

Szaron zgodnie z własnym życzeniem spocznie u boku swojej żony Lily, na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew.

Śmierć Ariela Szarona. Izrael przygotowuje się do pogrzebu
(PAP/EPA)
bEDCkBnp

W Izraelu trwają przygotowania do pogrzebu zmarłego wczoraj byłego premiera Ariela Szarona. Oczekuje się, że tysiące ludzi przyjdą do parlamentu, gdzie wystawiona będzie trumna z jego ciałem. Wspomnienia o Szaronie publikują wszystkie media.

Wszystkie gazety piszą na pierwszych stronach o śmierci byłego premiera, który od 2006 roku pogrążony był w śpiączce. W wielogodzinnych audycjach radiowych i telewizyjnych Szarona wspominają politycy i dawni towarzysze broni.

Trumna z ciałem Szarona będzie wystawiona na widok publiczny w siedzibie izraelskiego parlamentu, Knesecie, na sześć godzin od południa czasu lokalnego (godz. 11 czasu polskiego). Oczekuje się, że tysiące ludzi przyjdą, by oddać mu hołd - pisze portal Ynetnews. By to umożliwić, zorganizowano specjalne linie autobusowe do parlamentu.

bEDCkBnr

Uroczysty pogrzeb wojskowy odbędzie się w poniedziałek. W godzinach porannych tego dnia odbędzie się w Knesecie uroczystość z udziałem władz izraelskich, rodziny Szarona i dyplomatów. Obecny będzie m.in. wiceprezydent USA Joe Biden i były premier Wlk. Brytanii Tony Blair.

Szaron zgodnie z własnym życzeniem spocznie u boku swojej żony Lily, na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, przy granicy ze Strefą Gazy.

Były premier zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Żołnierz i polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej. Szaron pozostanie w historii - pisze dziś agencja AFP - zarówno jako autor inwazji na Liban w 1982 roku, gdy był ministrem obrony, jak i jako premier, który w 2005 roku wycofał osadników żydowskich i armię ze Strefy Gazy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDCkBnx
bEDCkBnS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)