Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
21.03.2011 11:34

Śmierć Kaddafiego nie zakończy wojny?

Nawet jeśli dyktator podda się lub zginie, istnieje możliwość wybuchu wojny partyzanckiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Nawet jeśli libijski dyktator podda się lub zostanie zabity i nie będzie potrzeby lądowej inwazji Libii, by go odsunąć od władzy, to i tak istnieje możliwość wybuchu wojny partyzanckiej - twierdzi ośrodek badawczy Stratfor. *

Taka możliwość istnieje także w sytuacji, gdy Kadafi się nie podda. Kluczowe znaczenie będzie miała motywacja jego żołnierzy i politycznych współpracowników.

_ Zapadła decyzja, że celem misji jest zmiana reżimu w Libii. Pierwsze dni operacji bojowej będą bardzo udane, ale to nie one przesądzą o tym, czy wynik wojny będzie po myśli Zachodu _ - zaznacza amerykański ośrodek w komentarzu jego dyrektora George'a Friedmana.

_ Rzeczywisty sprawdzian nastąpi wówczas, gdy wojna stawiająca sobie za cel ukrócenie cierpień ludności cywilnej zacznie je powodować. Wówczas to trzeba będzie podjąć trudne polityczne decyzje i wtedy okaże się, czy strategia, misja i polityczna wola w pełni ze sobą współgrają _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t135733.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;dowodow;ze;w;libii;zgineli;cywile,149,0,797589.html) "Nie ma dowodów, że w Libii zginęli cywile"

Ważne znaczenie zdaniem Friedmana będzie miało morale żołnierzy Kadafiego. Jeśli dojdą do wniosku, że poddanie się nie wchodzi w grę, lub będzie dla nich osobistą katastrofą, to mogą kontynuować walkę.

Wówczas koalicja będzie musiała zdecydować, czy gotowa jest przejść do nowego etapu walk i zniszczyć zgrupowania sił Kadafiego z powietrza. Według Friedmana taka perspektywa jest realna, choć jej sukces nie jest przesądzony. Jest to także etap wojny, w którym liczba ofiar wśród ludności cywilnej będzie szybko przyrastać.

_ Jest paradoksem wojny zapoczątkowanej dla zakończenia cierpień ludności cywilnej, że osiągnięcie tego celu wymaga nałożenia na ludzi nowych cierpień. (...) Jest to moment, w którym zwolennicy wojny (na Zachodzie) mogą obrócić się przeciwko swym politycznym liderom, ponieważ nie zdołali położyć kresu cierpieniom niskim kosztem _ - tłumaczy.

Sojusznicy zadowoleni z operacji militarnej w Libii (Euronews, ang.):

Wówczas okaże się, w jakim zakresie operacja wojskowa przeciwko Kadafiemu pozostanie samą tylko operacją powietrzną. Jeśli Kadafi będzie stawiał opór, to wówczas koalicja stanie przed wyborem: kontynuować operację z powietrza bez wyraźnych efektów, czy też dokonać inwazji. Będzie to dla koalicji prawdziwym testem.

Takiej inwazji mógłby dokonać Egipt lub państwa europejskie i najprawdopodobniej zostałaby uwieńczona sukcesem. Ale nawet wówczas nie wiadomo, jak postąpi Kadafi, dla którego walka ma wymiar egzystencjalny. Dlatego nie można wykluczać, że przejdzie do wojny partyzanckiej - sądzi Friedman.

Obok wielkiej niewiadomej po stronie Kadafiego drugą niewiadomą jest to, jak daleko koalicja lub niektórzy jej członkowie będą gotowi posunąć się, by doprowadzić do zmiany reżimu i stawić czoło konsekwencjom z tego wynikającym - zaznacza.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t135734.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;na;pozycje;kaddafiego;trwa;rezim;posluzy;sie;ludzmi;jak;tarczami,67,0,797507.html) Atak na pozycje Kaddafiego trwa. Reżim posłuży się ludźmi jak tarczami? Amerykańskie i europejskie samoloty zniszczyły główną siedzibę Kaddafiego. _ Dyktator nie jest naszym celem _- zapewnia Pentagon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;zamrozily;majatek;kaddafiego,216,0,797400.html) Włochy zamroziły majątek Kaddafiego Jego wartość to nawet 7 miliardów euro. Kolejne kontrole mają ujawnić więcej.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz