Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmierć w Tel Awiwie. Wypadek czy atak?

0
Podziel się

Izrael zmobilizował 10 tys. policjantów i 3,4 tys. żołnierzy, w związku z obchodzonym dziś przez Palestyńczyków dniem katastrofy.

Śmierć w Tel Awiwie. Wypadek czy atak?
(andydr/CC/Flickr)
bEgfdtbF

W Izraelu i na Zachodnim Brzegu panuje napięcie związane z obchodzonym przez Palestyńczyków dniem _ katastrofy _ (Nakba) , jak nazywają oni utworzenie Izraela w 1948 roku, które zapoczątkowało palestyński exodus z ziem zajętych przez nowe państwo. W Tel Awiwie Palestyńczyk wjechał ciężarówką w autobus. Jedna osoba nie żyje.

Demonstracje i protesty odbywają się zawsze 15 maja, następnego dnia po rocznicy utworzenia państwa żydowskiego według kalendarza gregoriańskiego.

Już od przedwczoraj, gdy rozpoczęły się obchody Nakby, tysiące izraelskich policjantów rozmieszczono zarówno we wschodniej części Jerozolimy, jak i na północy Izraela, zamieszkanej przez większość ludności arabskiej. Według izraelskiego radia w stan mobilizacji postawiono 10 tysięcy policjantów; na Zachodnim Brzegu rozmieszczono dodatkowo 3.500 żołnierzy.

bEgfdtbH

W Tel Awiwie 22-letni Palestyńczyk wjechał w niedzielę ciężarówką w autobus i cztery samochody, powodując śmierć jednej osoby; co najmniej pięć jest rannych. Policja ustala, czy był to zwykły wypadek, czy akt terrorystyczny związany z rocznicą Nakby.

W ciągu dwóch dni doszło do kilku starć z policją we wschodniej części Jerozolimy i na Zachodnim Brzegu, gdzie zginął trafiony kulą 16-letni Palestyńczyk. - _ Szkoda, że ekstremiści, aby siać nienawiść biorą za pretekst rocznicę utworzenia demokracji izraelskiej _ - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Do starć z policją doszło w niedzielę rano w arabskiej dzielnicy Issawija, a także w obozie dla uchodźców Szuafat i w Kalandii w pobliżu Jerozolimy. Inne starcia miały miejsce z soboty na niedzielę we wschodniej części Świętego Miasta. Łącznie zostało w nim rannych 8 policjantów. 13 Palestyńczyków zatrzymano; łącznie od piątku, od rozpoczęcia obchodów Nakby, zatrzymano 60 Palestyńczyków - poinformował rzecznik prasowy izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t80495.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;starcia;po;pogrzebie;palestynczyka,201,0,829641.html) Izrael: Starcia po pogrzebie Palestyńczyka Rośnie napięcie przed arabskimi obchodami dnia _ katastrofy _ w rocznicę powstania Izraela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t139098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;rozpedzili;antyizraelska;demonstracje,88,0,829272.html) Egipt: Rozpędzili antyizraelską demonstrację Wojsko strzelało w powietrze, aby rozpędzić demonstrantów, którzy zebrali się wczoraj pod ambasadą Izraela w Kairze i domagali się zerwania stosunków z tym krajem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t74874.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyjechali;z;izraela;140;tys;nie;wroci,212,0,827092.html) Wyjechali z Izraela. 140 tys. nie wróci Izrael cofnął prawo pobytu około 140 tys. Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu, którzy w latach 1967-1994 wyjechali za granicę.
bEgfdtci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)