Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Smoki z Krakowa pojadą na EXPO 2010

0
Podziel się

Smoki z krakowskiego Teatru Groteska pojadą na Wystawę Światową EXPO 2010 w
Szanghaju (Chiny). Będą atrakcją Dnia Polskiego.

bEidNFGZ

Smoki z krakowskiego Teatru Groteska pojadą na Wystawę Światową EXPO 2010 w Szanghaju (Chiny). Będą atrakcją Dnia Polskiego.

Od dziewięciu lat Teatr Groteska organizuje w Krakowie Wielkie Parady Smoków, w których obok profesjonalnych artystów uczestniczą dzieci z przedszkoli i szkół. Bohaterami parad są kolorowe, ruchome stwory, unoszące się w powietrzu, transportowane na specjalnych platformach i poruszane siłą ludzkich mięśni. Niektóre smoki mają kilkanaście metrów długości i kilka metrów wysokości.

"Reprezentowanie Polski na tak istotnej imprezie jak EXPO to dla Groteski prestiżowe wyróżnienie. Nasze Smoki będą miały za zadanie zmierzyć się z symbolem smoka niezwykle głęboko zakorzenionym w kulturze Chin. Przygotowane specjalnie na tą okazję ogromne stwory, jak zapewniają ich konstruktorzy, przyciągną uwagę zwiedzających i na długo pozostaną w ich pamięci" - poinformowała w czwartek Agnieszka Więckowska z Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska".

bEidNFHb

Smocze parady przejdą ulicami Szanghaju 22 maja. Będzie też smocze widowisko z wykorzystaniem laserów i sztucznych ogni, które wyreżyseruje dyrektor Groteski Adolf Weltschek. Gigantyczne smoki zatańczą przy muzyce najsłynniejszych polskich kompozytorów: Chopina, Szymanowskiego, Karłowicza, Pendereckiego, Góreckiego, Kilara i Kuźniaka.

Organizatorzy EXPO 2010 zapewniają, że impreza będzie największą i najbardziej spektakularną Wystawą Światową w historii. Zaprezentuje się na niej ok. 200 państw z całego świata, a liczbę zwiedzających szacuje się na 70 mln. Tereny wystawowe EXPO mieszczą się na terenach dawnej dzielnicy stoczniowej, w pobliżu najnowszej i najprężniej rozwijającej się dzielnicy Pudong - centrum biznesowego Szanghaju.

W 2007 r. krakowskie Smoki były prezentowane m.in. w Irlandii i Czechach. W 2011 r. mają wystąpić w norweskim Oslo.

W Krakowie tegoroczna, jubileuszowa X Wielka Parada Smoków odbędzie się w czerwcu. (PAP)

bEidNFHh

wos/ ls/ gma/

bEidNFHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)