Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

SMS-y w roamingu będą tańsze?

0
Podziel się:

Komisja Europejska sprawdza skuteczność rozporządzenia o obniżeniu opłat roamingowych.

SMS-y w roamingu będą tańsze?
(PAP/EPA)
bESiWBQR

Komisja Europejska rozpoczęła w środę konsultacje publiczne, by sprawdzić skuteczność rozporządzenia dotyczącego obniżenia opłat roamingowych, rozważając objęcie nim także SMS-ów.

KE chce wiedzieć, jakie są skutki rozporządzenia dotyczącego roamingu w przypadku mniejszych operatorów i czy na przykład nie - _ zrekompensowali _ oni strat w dochodach za rozmowy zagraniczne, podnosząc stawki za połączenia krajowe.

Celem obowiązującego od 30 czerwca ubiegłego roku rozporządzenia było obniżenie wysokich kosztów roamingu rozmów telefonicznych. Nakłada ono na operatorów obowiązek oferowania klientom tzw. eurotaryfy, która określa górny pułap stawek detalicznych dla połączeń w przypadku korzystania z telefonu komórkowego w innych państwach członkowskich UE.

bESiWBQT

Po roku obowiązywania KE chce sprawdzić, jak rozporządzenie działa w praktyce. Dlatego rozpoczęła konsultacje publiczne, apelując do przedstawicieli branży telekomunikacyjnej oraz konsumentów i innych zainteresowanych o przesyłanie opinii do 2 lipca.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie roamingu z 30 czerwca 2007 roku, maksymalna wysokość stawek - eurotaryfy za połączenia wykonywane to 0,49 euro bez VAT za minutę oraz 0,24 euro bez VAT za minutę za połączenia odbierane. Z dniem 30 sierpnia 2008 roku stawki ulegną dalszemu obniżeniu do - odpowiednio - 0,46 euro i 0,22 euro, a z dniem 30 sierpnia 2009 roku do 0,43 euro i 0,19 euro. Komisja podkreśliła, że liczy zarówno na opinie na temat ogólnego funkcjonowania i skutków rozporządzenia w jego obecnym kształcie, a także na odpowiedzi na szczegółowe pytanie. KE pyta np. czy rozporządzenie, którego okres obowiązywania wstępnie ustalono do 30 czerwca 2010 roku, powinno zostać przedłużone, a także, czy istnieje potrzeba wprowadzenia regulacji w zakresie usług przesyłania danych oraz SMS-ów w roamingu.

Unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding kilkakrotnie żądała już od operatorów telefonii komórkowych, aby najpóźniej przed wakacjami dobrowolnie obniżyli stawki roamingu za SMS-y, grożąc, że w przeciwnym razie KE wprowadzi nowe regulacje.

bESiWBQZ

Zgodnie z raportem tzw. Grupy Europejskich Organów Regulacyjnych ze stycznia 2008, w trzecim kwartale 2007 roku użytkownicy telefonów komórkowych płacili średnio 5,24 euro za MB w przypadku transmisji danych w roamingu oraz 0,29 euro za SMS w roamingu.

bESiWBRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)