Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SN: działanie w złej wierze wydłuża termin zasiedzenia do 30 lat

0
Podziel się

Komunalna spółka wodno-kanalizacyjna, która korzysta z cudzej nieruchomości
w złej wierze, nie mając żadnych dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z gruntu,
nabędzie to prawo, na podstawie zasiedzenia, dopiero po 30 latach - orzekł w piątek Sąd Najwyższy.

bErntoth

Komunalna spółka wodno-kanalizacyjna, która korzysta z cudzej nieruchomości w złej wierze, nie mając żadnych dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z gruntu, nabędzie to prawo, na podstawie zasiedzenia, dopiero po 30 latach - orzekł w piątek Sąd Najwyższy.

Z wnioskiem o zasiedzenie wystąpiła do sądu legnicka spółka komunalna będąca przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym. Chodziło o jedną z działek miejskich, przez którą przechodzi kolektor ściekowy. Kolektor został wybudowany w 1975 r. przez państwowe przedsiębiorstwo wodociągowe w Legnicy na gruncie należącym wówczas do Skarbu Państwa.

Grunt ten, wraz z kolektorem i urządzeniami kanalizacyjnymi został przekazany miastu w 1990 roku, w ramach komunalizacji gruntów. W listopadzie 1994 r. działka ta została oddana w użytkowanie wieczyste jednemu z mieszkańców Legnicy.

bErntotj

Mężczyzna sprzeciwił się wnioskowi spółki o zasiedzenie służebności gruntowej, odpowiadającej obecnie służebności przesyłu, a sąd I instancji oddalił wniosek spółki. Podobnie uczynił sąd II instancji oddalając także jej apelację.

W piątek skargę kasacyjną spółki oddalił również Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 440/12). SN orzekł, że nie upłynął jeszcze termin zasiedzenia służebności. Wprawdzie zwykły termin wynosi 20 lat, ale w tym wypadku - jak uznały sądy i potwierdził SN - należy przyjąć dłuższy, 30-letni termin zasiedzenia, ponieważ spółka działała w złej wierze.

Uzasadniając piątkowe postanowienie SN sędzia Krzysztof Strzelczyk powiedział, że spółka nie przedstawiła przed sądami żadnych dokumentów, poza dokumentami o komercjalizacji przedsiębiorstwa komunalnego, nie udowodniła więc, że korzysta z gruntu zgodnie z prawem. W tej sytuacji - zdaniem SN - nie można do okresu zasiedzenia doliczyć wcześniejszego funkcjonowania kolektora na gruntach państwowych i miejskich w latach 1975-1994.

Strzelczyk wskazał, że instalacja powstała na gruntach państwowych i została wybudowana przez przedsiębiorstwo państwowe, a bieg terminu zasiedzenia rozpoczął się dopiero po ustanowieniu użytkowania wieczystego, a więc od listopada 1994 r. (PAP)

bErntotp

cmi/ kjed/ je/ jbr/

bErntotK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)