Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SN: operatorzy sami płacą za billingi dla prokuratury i sądów

0
Podziel się:

Operatorzy telefonii komórkowej na własny koszt przygotowują billingi
żądane przez prokuratury i sądy; nie ponoszą jednak kosztów ich wysyłki drogą pocztową, płacą zaś
za przesyłkę siecią telekomunikacyjną - uznał w czwartek Sąd Najwyższy.

Operatorzy telefonii komórkowej na własny koszt przygotowują billingi żądane przez prokuratury i sądy; nie ponoszą jednak kosztów ich wysyłki drogą pocztową, płacą zaś za przesyłkę siecią telekomunikacyjną - uznał w czwartek Sąd Najwyższy.

SN odmówił formalnej odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia. Rozpatrywał on zażalenie Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel na odmowę tamtejszej prokuratury zapłaty 39 zł i 55 gr. za przygotowanie przez pracownika spółki wydruku i wysyłkę pocztą billingów żądanych przez prokuraturę. SN uznał, że krakowski sąd jest władny sam rozstrzygnąć sprawę.

Zarazem sędzia SN Michał Laskowski podkreślił w uzasadnieniu decyzji trzyosobowego składu SN, że nie ulega wątpliwości, iż po nowelizacji prawa telekomunikacyjnego z lipca 2009 r. operatorzy ponoszą koszty wszystkich działań związanych z udostępnianiem billingów sądom i prokuraturom. Nie dotyczy to tylko kosztów wysyłki billingów drogą pocztową, ale już koszt wysyłki siecią telekomunikacyjną obciąża operatorów - uznał SN. Sędzia Laskowski podkreślił, że przed nowelizacją z 2009 r. operatorzy nie byli obciążani kosztami przygotowywania billingow, a tylko ich przechowywania i chronienia.

PTK chciała, by prokuratury płaciły za przygotowywanie billingów, czyli za: wyszukanie w bazie numerów abonenta wywołującego i wywoływanego; przygotowanie zestawienia tych połączeń wraz z miejscami logowania się do sieci; wydrukowanie tych danych; ich wysyłkę listem poleconym oraz za koszt tej pracy pracownika. "Koszt jednostkowy może nie jest wielki, ale w skali roku to tysiące przypadków, więc całościowo jest o co walczyć" - mówił dziennikarzom w SN pełnomocnik PTK, radca prawny Kamil Kosmala.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym operator sieci telekomunikacyjnej jest zobowiązany na własny koszt udostępniać na żądanie służb specjalnych, prokuratury lub sądu dane dotyczące daty, godziny, numerów, rodzaju i czasu trwania połączenia telefonicznego danego abonenta oraz lokalizacji jego telefonu. Dane te operator musi przechowywać przez dwa lata.(PAP)

sta/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)