Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sobolewski: jesienią na warszawskim parkiecie pojawi się WIG Plus

0
Podziel się

#
dochodzą komentarze analityków
#

bEiKlLEB

# dochodzą komentarze analityków #

01.09. Warszawa (PAP/media) - W październiku lub listopadzie na warszawskim parkiecie pojawi się nowy indeks - WIG Plus. Na początku obejmie około 150 spółek - powiedział w czwartek prezes GPW Ludwik Sobolewski.

"Jesteśmy już gotowi. To będzie indeks spółek, które mają kapitalizację większą niż 5 mln euro, lecz nie większą niż 50 mln euro. Będzie się on nazywał WIG Plus" - powiedział w radiu TOK FM Sobolewski.

bEiKlLED

Dodał, że będzie to indeks, który obejmie spółki, klasyfikowane w szerokim WIG-u (teraz znajduje się tam ok. 400 firm), ale nie mieszczące się w dotychczasowych indeksach: WIG20, mWIG40 i sWIG80.

"Planujemy go wprowadzić w październiku lub listopadzie. Jesteśmy właściwie gotowi, aby to zrobić od października, ale może zrobimy to trochę później, aby jeszcze go koncepcyjnie obmyślić" - powiedział.

Sobolewski dodał, że na początku w WIG Plus znajdzie się około 150 spółek.

Główny analityk Xelionu Piotr Kuczyński stwierdził w rozmowie z PAP, że jest przeciwny wprowadzaniu kolejnego indeksu. "Jestem przeciwny multiplikowaniu indeksów, bo mija się to z celem i nie wiadomo, czemu miałoby służyć. Inwestor, jeśli jest wytrawnym graczem, to przy inwestowaniu nie musi mieć indeksu. Jeżeli natomiast jest słaby, to indeks w niczym mu nie pomoże" - stwierdził Kuczyński.

bEiKlLEJ

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski powiedział PAP, że każdy nowy indeks jest narzędziem dla tych funduszy, które tworzą portfele w oparciu o spółki znajdujące się w danym indeksie.

"Tworzenie takich indeksów ma znaczenie bardziej porównawcze, statystyczne, niż faktycznie dawałoby to coś rynkowi" - uważa.

Dodał jednak, że obecnie raczej nie jest najlepszy czas dla takich funduszy. "Wkraczamy w fazę globalnej stagnacji, która może potrwać dłużej niż rok, to raczej okres, kiedy takie fundusze mają źle" - ocenił. (PAP)

rbk/ amac/ gma/

bEiKlLFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)