Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 14:39

SOKiK: praktyki PZU Życie naruszają konkurencję

# dochodzi komentarz rzecznika PZU #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi komentarz rzecznika PZU #

18.02. Warszawa (PAP) - Praktyki PZU Życie w zakresie grupowych ubezpieczeń pracowniczych naruszają konkurencję - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając decyzję UOKiK z 2007 r. Spółka nie zdecydowała jeszcze, czy złoży apelację od wyroku SOKiK w Sądzie Apelacyjnym.

Jak podkreślił Urząd w piątkowym komunikacie, utrzymana została kara nałożona na przedsiębiorcę - w wysokości 50 mln zł.

Rzecznik PZU Michał Witkowski poinformował PAP, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, PZU Życie podejmie decyzję w sprawie ewentualnego złożenia apelacji. Podkreślił, że kara prezesa UOKiK została nałożona za działania firmy sprzed ponad 10 lat, które według PZU Życie były zgodne z prawem. "W chwili nakładania kary przez prezesa Urzędu, PZU Życie już od kilku lat nie stosował przedmiotowych praktyk" - zaznaczył Witkowski.

Dodał, że "od początku sporu PZU Życie podkreślał, że działał zgodnie z prawem, w tym z prawem cywilnym, co potwierdzały orzeczenia sądów cywilnych".

Wyrok SOKiK dotyczy decyzji UOKiK z października 2007 roku. "Urząd ustalił wówczas, że spółka PZU na Życie (PZU Życie), wykorzystując swoją pozycję na rynku grupowych ubezpieczeń pracowniczych na życie, utrudnia pracodawcom skorzystanie z oferty jej konkurentów" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Według Urzędu, jedna z praktyk dotyczyła wymogu wyrażenia zgody na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez co najmniej 75 proc. pracowników, pomimo że nie byli oni stroną umowy. "Ponadto spółka traktowała rezygnację z umowy większości pracowników jako wypowiedzenie kontraktu przez pracodawcę i obciążała go kosztami regulowania należności z tytułu składek za trzymiesięczny okres wypowiedzenia" - zaznaczył Urząd.

"Ze względu na szczególnie dużą skalę oraz długotrwałość działań, na PZU Życie została nałożona kara finansowa w wysokości 50 mln złotych" - dodał.

Po interwencji Urzędu PZU Życie zmienił pierwsze z opisanych postanowień, nie aneksował jednak wszystkich umów zawartych przed tą datą. Oznacza to, że nadal stosowane są wszystkie praktyki wzbudzające zastrzeżenia UOKiK - informuje Urząd.

SOKiK nakazał PZU Życie zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk. (PAP)

dol/ je/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz