Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce posiedzenia RBN ws. Jamału

0
Podziel się:

Solidarna Polska zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o
zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego lub włączenia do obrad kolejnego jej posiedzenia sprawy
memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę.

Solidarna Polska zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego lub włączenia do obrad kolejnego jej posiedzenia sprawy memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę.

O tej inicjatywie poinformowali w sobotę na konferencji prasowej w Warszawie prezes SP Zbigniew Ziobro i szef rady konsultacyjno-programowej Ludwik Dorn.

Rosjanie chcą budowy nowej nitki z Białorusi w kierunku południowym, na Słowację i Węgry. W czwartek eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuroPolGaz podpisała z GazpromExportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny możliwości realizacji nowego gazociągu. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski, komentując podpisanie memorandum, oświadczył, że jest to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

"Solidarna Polska uważa, ze sprawę należy dokładnie wyjaśnić, zanim zostaną wyciągnięte wnioski personalne" - mówił Ziobro podczas konferencji. Podkreślał, że Rada jest miejscem, gdzie bez kamer i niepotrzebnego napięcia można te sprawę w całości wyjaśnić.

SP jest przeciw budowie drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę i liczy, że rząd podtrzyma swoje negatywne stanowisko w tej sprawie. "Gdybyśmy to my mieli decydować o sprawie, drugiej nitki Jamału przez Polskę by nie było" - podkreślił Ziobro.

Szef SP pytany o to, czy posłowie partii poprą zapowiadany przez PiS wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, powiedział, że tak, ale to nie sprawa drugiej nitki Jamału przesądziłaby o tym, ale wcześniejsze działania ministra. "Akurat w sprawie Jamału minister Budzanowski wystąpił bardzo jasno i bardzo twardo bronił polskiego interesu w tej sprawie" - mówił Ziobro.

Solidarna Polska podkreśla, że to forsowane przez Rosję przedsięwzięcie w razie realizacji miałoby negatywny wpływ na naszą politykę regionalną i negatywne skutki dla naszego bezpieczeństwa energetycznego.

Dorn pytany, czy należy ujawnić instrukcje, z którymi wicepremier Janusz Piechociński pojechał na rozmowy z szefem Gazpromu, powiedział, że nie uważa tego za konieczne. "Jeśli rząd będzie chciał instrukcję ujawnić, niech ujawni" - dodał jednak.

O możliwości powrotu Rosji do planów budowy gazociągu Jamał II z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier poinformowała w środę po spotkaniu prezydenta Władimira Putina z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem rosyjska agencja ITAR-TASS.

W czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. Zarząd PGNiG poinformował, że podpisany dokument "nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski".

Minister gospodarki Janusz Piechociński w piątek w Sankt Petersburgu spotkał się z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, z którym rozmawiał na temat planów nowego gazociągu Jamał II. Po powrocie mówił dziennikarzom, że chce ujawnienia instrukcji, którą otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II. że sprawa ta ma wewnętrzny kontekst rosyjski i jest rozgrywana na kilku poziomach. Zwracał uwagę na komentarze, jakie pojawiły się w rosyjskich mediach, wskazujące na determinację do wielkich inwestycji ze strony prezydenta Władimira Putina, a z drugiej - krytykujące obecne kierownictwo Gazpromu.

Apelował w tym kontekście do opozycji o wstrzemięźliwość, bo - jak mówił - Polska może być przedmiotem rozgrywki ze strony rosyjskiej.(PAP)

ago/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)