Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce upamiętnić Kuklińskiego

0
Podziel się:

Klub złoży dziś w Sejmie projektu uchwały w tej sprawie - zapowiedział rzecznik klubu Patryk Jaki.

Solidarna Polska chce upamiętnić Kuklińskiego
(Bartosz KRUPA/East News)

Klub złoży dziś w Sejmie projektu uchwały w tej sprawie - zapowiedział rzecznik klubu Patryk Jaki.

Poseł wyjaśnił, że projekt uchwały, składany w 30. rocznicę stanu wojennego, będzie miał charakter symboliczny. Jaki ocenił, w Polsce nadal istnieją _ silne tendencje do nazywania pułkownika Kuklińskiego zdrajcą, kolaborantem _. Podkreślił, że w przekonaniu Solidarnej Polski Kukliński był jednym z największych bohaterów.

_ - W 30. rocznicę wprowadzenia przez reżim komunistyczny PRL stanu wojennego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego bezinteresowne poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi ZSRR _ - napisano w projekcie uchwały.

Podkreślono w nim, że Kukliński kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu ze wszystkimi bohaterami walk o polską niepodległość.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem.

W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Na konferencji szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk odniósł się do przypadającej we wtorek 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Oświadczył, że 30 lat temu _ wojskowa junta pod dowództwem Wojciecha Jaruzelskiego metodami siłowymi, wojskowymi próbowała zdusić i zdławić niepodległościowe i demokratyczne porywy polskiego narodu _.

W jego opinii, od tego czasu praktycznie żadna z osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego nie poniosła odpowiedzialności. _ Jest to hańba dla polskiego państwa, hańba dla wymiaru sprawiedliwości, że przez 30 lat nie udało się osądzić i skazać głównych sprawców wprowadzenia stanu wojennego _ - podkreślił.

Chcą zmian w odszkodowaniachSolidarna Polska zaproponowała także nowelizację ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

_ - Proponujemy - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego - zniesienie maksymalnej kwoty odszkodowania. Do tej pory było to 25 tys. zł, a TK orzekł, że takie ograniczenie jest niezgodne z konstytucją _ - powiedziała na konferencji Marzena Wróbel. Dodała, że SP chce także wykreślenia zasady, iż osoba represjonowana będzie się mogła ubiegać o odszkodowanie tylko w oparciu o jeden tytuł.

Do tej pory było tak - tłumaczyła - że jeśli ktoś był np. represjonowany w 1976 roku w Radomiu, a później internowany, to mógł się ubiegać o odszkodowanie tylko w oparciu o jeden z tych tytułów. _ Zgodnie z orzeczeniem TK jest to zapis niezgodny z konstytucją, w związku z tym proponujemy jego zniesienie _ - mówiła.

Oznacza to, że jeśli ktoś był kilkakrotnie represjonowany, to w oparciu o każdy z tych tytułów będzie mógł występować do sądu z wnioskiem o unieważnienie orzeczenia, a później o odszkodowanie.

Solidarna Polska proponuje także wprowadzenie zasady, zgodnie z którą osoba, która otrzymałaby odszkodowanie, a po latach okazałoby się, że współpracowała z organami bezpieczeństwa państwa, byłaby zobligowana do zwrotu odszkodowania Skarbowi Państwa.

_ - Mamy nadzieję, że ta nowelizacja zostanie szybko rozpatrzona przez Sejm, nie spotka jej los nowelizacji sprzed trzech lat, kiedy to podobna ustawa została zamrożona na trzy lata w podkomisji _ - podkreśliła Wróbel. Przyznała, że ciężko określić skutki finansowe wprowadzenia tych rozwiązań. Wynika to z tego - mówiła - że w Polsce nie ma dokładnych badań co do liczby osób, które w okresie PRL były represjonowane.

O rocznicy stanu wojennego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;o;stanie;wojennym;mielismy;racje,6,0,989190.html) Prezydent o stanie wojennym: Mieliśmy rację - _ To sprawa arcytrudna do oceny, ale w jakiejś mierze rozstrzygnięta przez historię - _ ocenia Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t38520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/30;rocznica;wprowadzenia;stanu;wojennego,13,0,988685.html) 30 lat temu ogłosił stan wojenny. Tak to wyglądało 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 10 tys. internowanych - to bilans stanu wojennego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)