Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska przeciwna planowanym zmianom w TVP

0
Podziel się:

Posłowie Solidarnej Polski wyrazili w piątek niepokój w związku z planowaną
przez telewizję publiczną zmianą, w wyniku której część pracowników miałoby przejść do zewnętrznej
firmy świadczącej usługi na rzecz TVP. Ich zdaniem, zagraża to niezależności dziennikarzy.

Posłowie Solidarnej Polski wyrazili w piątek niepokój w związku z planowaną przez telewizję publiczną zmianą, w wyniku której część pracowników miałoby przejść do zewnętrznej firmy świadczącej usługi na rzecz TVP. Ich zdaniem, zagraża to niezależności dziennikarzy.

"Przyszłość polskich mediów publicznych nie maluje się w jasnych barwach" - przekonywał na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. Dodał, że TVP odnotowała w ubiegłym roku 218 mln zł straty.

Zdaniem posła SP działania podejmowane przez zarząd TVP w związku ze złą sytuacją ekonomiczną są chaotyczne i nie służą dobru spółki. W tym kontekście powiedział o decyzji zarządu TVP, w wyniku której cztery grupy pracownicze: dziennikarze, montażyści, charakteryzatorzy i graficy zostaną - jak mówił - "wyprowadzeni do zewnętrznego podmiotu", pracującego na potrzeby telewizji.

Romanek zaznaczył, że w związku z tym z 600 pracujących w TVP dziennikarzy zostałoby 177. "To rodzi poważne konsekwencje - telewizja zostanie bez możliwości kreowania produkcji - będzie nadawać, ale nie własne programy, nie będzie pełnić funkcji misji publicznej" - przekonywał.

Ocenił, że jest to "zamach na wolność mediów publicznych i niezależność dziennikarzy". "W związku z tym żądamy, by zarząd TVP z tych zobowiązań się wycofał. Nawołujemy też premiera do konstruktywnych działań w tej sprawie" - mówił Romanek.

Ocenił, że "skoro premier nawoływał Polaków, by nie płacili abonamentu", to osobiście odpowiada za stan finansowy TVP.

W środę zarząd TVP S.A. podjął decyzję o przekazaniu firmie zewnętrznej realizacji niektórych funkcji jak: montaż, charakteryzacja i grafika oraz część funkcji dziennikarskich. Firma zewnętrzna ma być wyłoniona jesienią w przetargu.

20 maja do decyzji zarządu ustosunkować ma się Rada Nadzorcza TVP.

Decyzja zarządu TVP jest kontynuacją rozpoczętych procesów restrukturyzacyjnych w spółce. Wcześniej zarząd i rada nadzorcza zdecydowały o połączeniu czterech strategicznych jednostek organizacyjnych TVP: Agencji Produkcji Telewizyjnej z Agencją Filmową i Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych z TVP Info i w ten sposób utworzenia: Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej.

Jak można przeczytać w komunikacie zarządu TVP, pracownicy realizujący funkcje, które w trzecim kwartale br. zostaną przeniesione do zewnętrznej firmy, będą mieli zagwarantowane przez spółkę dotychczasowe warunki pracy i płacy przez 12 miesięcy. "Zaakcentować warto, że zniesiony zostanie zakaz konkurencji. Firma zewnętrzna, która przejmie wytypowane funkcje wykonawcze będzie także zobowiązana do zapewnienia niezbędnej infrastruktury organizacyjnej i udzielenia wsparcia pracownikom" - napisano. (PAP)

wni/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)