Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska zaprezentowała program dla studentów

0
Podziel się:

Przeznaczenie 3 proc. PKB na naukę, przywrócenie bezpłatnego drugiego
kierunku studiów, bezpłatne żłobki i przedszkola przy uczelniach, usprawnienie prawa patentowego
dla młodych naukowców - to niektóre propozycje z programu Solidarnej Polski dla studentów.

Przeznaczenie 3 proc. PKB na naukę, przywrócenie bezpłatnego drugiego kierunku studiów, bezpłatne żłobki i przedszkola przy uczelniach, usprawnienie prawa patentowego dla młodych naukowców - to niektóre propozycje z programu Solidarnej Polski dla studentów.

Kolejne propozycje SP, przedstawione we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, to m.in.: nowe stypendium socjalno-naukowe, które pochodziłyby bezpośrednio z budżetu państwa, wsparcie przez państwo modernizacji i budowy akademików uczelnianych, wprowadzenie na uczelniach zajęć praktycznych "z prawdziwego zdarzenia" oraz stworzenie bonów edukacyjnych do wykorzystania przez studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

Ponadto SP proponuje utworzenie funduszu grantowego dla uczelni chcących zapraszać wartościowych naukowców oraz wprowadzenie nowego przedmiotu, dostępnego na wszystkich kierunkach - podstaw przedsiębiorczości i prawa.

Poseł SP Jan Ziobro ocenił, że program jego partii wychodzi naprzeciw oczekiwaniu 1,5 miliona studentów, zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych. Zaznaczył, propozycje SP powstały przy współpracy m.in. z organizacjami studenckimi.

Jacek Miketa z Klubu Młodych SP uważa, że obecny poziom środków na naukę, nie pozwala myśleć pozytywnie o jej rozwoju. Dlatego - jak ocenił - wszelkie zmiany muszą mieć swój początek w zwiększeniu środków na naukę. "Najlepszym przykładem na to są państwa wysoko rozwinięte, bez inwestycji nie zbierzemy owoców" - przekonywał Miketa.

Zdaniem przewodniczącego Klubu Młodych SP Piotra Ciepluchy, program dla studentów pozwoli polepszyć poziom kształcenia akademickiego oraz przełamać "bariery finansowe" dla osób chcących studiować. (PAP)

mrr/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)