Notowania

wiadomości
30.08.2011 19:44

Solidarność 80 nie poprze żadnej partii

Działacze Związku Zawodowego NSZZ Solidarność 80 nie udzielą podczas wyborów poparcia żadnej partii. Decyzje o poparciu konkretnych kandydatów władze krajowe związku pozostawiają niższym szczeblom organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Działacze Związku Zawodowego NSZZ Solidarność 80 nie udzielą podczas wyborów poparcia żadnej partii. Decyzje o poparciu konkretnych kandydatów władze krajowe związku pozostawiają niższym szczeblom organizacji.

Jak powiedzieli dziennikarzom we wtorek w Szczecinie członkowie Komisji Krajowej związku, na poziomie samej Komisji czy zjazdu delegatów związek nie będzie się opowiadać za żadną opcją polityczną. "Tradycyjnie już decyzje podejmują niższe szczeble związku - regiony samodzielnie decydują, jakich kandydatów będą popierać, a nie jakie programy" - powiedział pełniący obowiązki przewodniczącego związku Janusz Jaworski.

We wtorek, w 20. rocznicę rejestracji związku oraz 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie odbyło się w tym mieście uroczyste posiedzenie Komisji Krajowej "S"80.

Jak podkreślał wiceprzewodniczący związku Wojciech Osman, funkcjonuje on przez 20 lat w niezmienionym kształcie. "Jesteśmy wiernymi odtwórcami ról, które pełniły osoby podpisujące porozumienia" - podkreślił. Dodał, że sierpniowe postulaty nadal przyświecają związkowcom.

Członkowie KK mają wypracować w Szczecinie tezy na krajowy zjazd delegatów związku, który ma się odbyć jeszcze w tym roku. Z pewnością będą one dotyczyć sytuacji społeczno-gospodarczej - mówili przedstawiciele władz "S" 80.

Według danych związku, ok. 50 tys. osób płaci składki związkowe.

NSZZ Solidarność 80 powstał w 1989 r. Skupił działaczy "S" nieakceptujących porozumień Okrągłego Stołu. Na czele związku stanął Marian Jurczyk. W latach 90. liczba jego członków sięgała 150 tys. Ze związku wyodrębniło się kilka innych, większość także z "osiemdziesiątką" w nazwie.

Związek wchodzi w skład Forum Związków Zawodowych. Najliczniej jest reprezentowany na Śląsku. (PAP)

epr/ la/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz