Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność chce odwołania zarządu grupy Bumar

0
Podziel się:

Solidarność zakładów Bumar Łabędy w Gliwicach chce odwołania zarządu grupy
Bumar, zarzucając mu bezczynność i odpowiedzialność za - jak uważa "S" - dramatyczną sytuację firm
z grupy. Zarząd odpiera zarzuty i przekonuje, że plan restrukturyzacji grupy jest na ukończeniu.

Solidarność zakładów Bumar Łabędy w Gliwicach chce odwołania zarządu grupy Bumar, zarzucając mu bezczynność i odpowiedzialność za - jak uważa "S" - dramatyczną sytuację firm z grupy. Zarząd odpiera zarzuty i przekonuje, że plan restrukturyzacji grupy jest na ukończeniu.

"W wielu spółkach, także w Bumarze Łabędy, zaawansowana jest realizacja programów naprawczych. Również plan restrukturyzacji całej grupy jest na ukończeniu; w najbliższych dniach zapozna się z nim komisja sejmowa i minister Skarbu Państwa, a następnie strona społeczna" - wyjaśniła w środę rzeczniczka Bumaru, Monika Koniecko.

Związkowy postulat odwołania zarządu Bumaru przedstawiło w środę biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Związkowcy zagrozili, że "jeśli w najbliższym czasie zarząd grupy Bumar nie zostanie odwołany i nie zostaną podpisane kontrakty na remont sprzętu polskiej armii, to rozpoczną przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej w całym sektorze zbrojeniowym".

Według rzeczniczki Bumaru, zarzuty związkowców nie mają pokrycia w rzeczywistości. Podkreśliła, że strona społeczna jest na bieżąco informowana o sytuacji grupy i podejmowanych działaniach naprawczych. Natomiast kontrakty dotyczące usług na rzecz wojska (część z nich już zawarto) są w gestii resortu obrony narodowej, niektóre są w trakcie zaawansowanych negocjacji.

We wtorek odbyło się spotkanie podzespołu komisji trójstronnej, zajmującego się przemysłem zbrojeniowym. "Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji spółek grupy Bumar. Wciąż nie wiemy, czy i kiedy podpisane zostaną kontrakty z MON na remont sprzętu polskiej armii, a od tego zależy przyszłość firmy" - ocenił szef Solidarności w Bumarze Łabędy Zdzisław Goliszewski.

Podczas wtorkowego spotkania związkowcy usłyszeli zapewnienie, że rząd pracuje nad rozwiązaniami służącymi ochronie polskiego przemysłu zbrojeniowego przed "agresywną konkurencją zagraniczną", na wzór regulacji stosowanych w innych krajach europejskich.

"Mimo europejskich dyrektyw w sprawie np. zamówień publicznych taka ochrona jest możliwa i liczymy, że będzie funkcjonować również w naszym kraju" - uważa Goliszewski.

Związkowcy zarzucają zarządowi Bumaru, że tworzenie planu restrukturyzacji grupy trwa zbyt długo i sprowadza się do wynajmowania w tym celu kolejnych firm konsultingowych. Rzeczniczka firmy wyjaśniła, że prace są na ukończeniu, a korzystanie z analiz i ocen wyspecjalizowanych firm służyło wyłącznie temu, by plany były oparte na solidnych podstawach i służyły rzeczywistej, trwałej naprawie grupy. Koszty konsultingu w żaden sposób nie obciążają spółek grupy Bumar, a jedynie spółkę-matkę.

Przedstawiciele Solidarności wytykają też zarządowi, że od lutego w pięciu spółkach związanych z Bumarem Łabędy panuje paraliż decyzyjny z powodu m.in. przetasowań kadrowych. Rzeczniczka Bumaru Łabędy, Ewa Kubisiewicz-Boba, zdementowała tę informację; wyjaśniła, że zarządy w spółkach zależnych i stowarzyszonych Bumaru Łabędy działają nieprzerwanie.

Rzeczniczka dodała, że program naprawczy Bumaru Łabędy zakłada szeroko zakrojony proces restrukturyzacji, obejmujący m.in. inkorporację przez Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy dwóch spółek: Zakładu Przekładni i Hydrauliki oraz Zafamy.

Związkowcy przypominają, że na początku tego roku, z powodu kłopotów z płynnością finansową, 2-tysięczna załoga Bumaru Łabędy dostawała wypłaty w ratach i z opóźnieniem. Od czerwca wypłaty znów są w terminie, ale np. - jak mówią - zawieszone są wypłaty świadczeń wakacyjnych - tzw. "wczasów pod gruszą".

"Na początku roku mieliśmy opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, jednak nasi pracownicy mają obecnie pensje wypłacane na bieżąco. Natomiast świadczenia wakacyjne nie są zawieszone. Aktualnie prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie szczegółów wypłaty tych świadczeń. Według obowiązującego w spółce regulaminu świadczeń socjalnych, miesiącami wypłaty +gruszy+ są lipiec i sierpień" - dodała Ewa Kubisiewicz-Boba.

Grupa Bumar obejmuje 27 spółek produkcyjnych i handlowych polskiego sektora przemysłu zbrojeniowego o specjalizacji amunicyjnej, radarowej, rakietowej i pancernej oraz spółki sektora maszyn budowlanych, rolniczych i usług budowlanych. (PAP)

mab/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)