Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 15:24

Solidarność potępia represje wobec demonstrujących na Ukrainie

NSZZ "Solidarność" potępiła w środę ataki milicji na demonstrujących na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do zaprzestania represji. Związek wyraził poparcie dla europejskich dążeń Ukrainy. Wezwał także władze UE do większej aktywności wobec Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz

NSZZ "Solidarność" potępiła w środę ataki milicji na demonstrujących na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do zaprzestania represji. Związek wyraził poparcie dla europejskich dążeń Ukrainy. Wezwał także władze UE do większej aktywności wobec Ukrainy.

Stanowisko dotyczące sytuacji na Ukrainie prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przyjęło podczas posiedzenia, które odbyło się w środę w Gdańsku.

Jak podkreślono, Solidarność z "wielkim zaniepokojeniem śledzi coraz bardziej dramatyczną sytuację" na Ukrainie. "Potępiamy zdecydowanie atak sił policyjnych na pokojowe zgromadzenia obywateli, a szczególnie niczym niesprowokowaną brutalność wobec bezbronnych uczestników zgromadzeń" - głosi przekazane mediom stanowisko władz "S".

"Wyrażamy naszą solidarność wobec ukraińskich związków zawodowych i pracowników, którzy nie tylko padają ofiarą represji ze strony władz, lecz również cierpią na skutek gwałtownie rozszerzającej się strefy ubóstwa, rosnącego bezrobocia i problemów społecznych. Zatrzymanie wypłat emerytur i wynagrodzeń w wielu gałęziach gospodarki, a szczególnie w sferze budżetowej jest niedopuszczalne" - oświadczyła "S".

Zdaniem kierownictwa związku, "katastrofalna sytuacja gospodarcza i społeczna Ukrainy jest wynikiem nieudolnej polityki rządu i administracji prezydenta, oligarchizacji gospodarki, korupcji i deficytu procedur demokratycznych oraz przede wszystkim brakiem autentycznego dialogu społecznego".

"Wzywamy władze Ukrainy do zaprzestania represji wobec społeczeństwa, które musi mieć zagwarantowane prawo do nieskrępowanej decyzji w sprawie przyszłości swego kraju (...) Wzywamy instytucje europejskie do wykazania większej aktywności i wyobraźni w rozmowach z partnerami ukraińskimi. Zarysowanie perspektywy akcesji do UE w dłuższym horyzoncie czasowym i pilne załatwienie ułatwień wizowych wraz z przedstawieniem harmonogramu dojścia do całkowitego zniesienia wiz, to minimum, którego załatwienie zależy wyłącznie od woli politycznej" - zaapelowało prezydium KK "S".

W stanowisku podkreślono, że związek "deklaruje pełne wsparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy i będzie współpracować z ukraińskimi wolnymi związkami zawodowymi i organizacjami partnerskimi dążącymi do zbliżenia Ukrainy do UE".

Na Ukrainie już dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa. W środę rano demonstranci na Majdanie Niepodległości w Kijowie znów zablokowali dojścia do siedziby rządu. (PAP)

rop/ pz/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz