Notowania

solidarność
13.09.2012 16:35

Solidarność skarży na Polskę do Komisji Europejskiej

Chodzi o dyrektywę dotyczącą porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Skarga do Komisji Europejskiej dotyczy łamania unijnej dyrektywy w zakresie ochrony przed nadużywaniem umów na czas określony - poinformował rzecznik prasowy NSZZ _ Solidarność _ Marek Lewandowski.

Chodzi o dyrektywę dotyczącą porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC).

- _ Solidarność uważa, że Polska nie zapobiega nadużyciom wynikającym z wykorzystywania kolejnych umów na czas określony, wyłącza pozostałe umowy terminowe, stosuje zbyt krótki czas pomiędzy jedną a drugą umową oraz dopuszcza do wielokrotnego zawierania takich umów dla wykonania prac o charakterze cyklicznym _ - poinformowano w komunikacie _ Solidarności _.

Zdaniem przewodniczącego związku Piotra Dudy, Unia Europejska jednoznacznie zobowiązuje państwa członkowskie do zapobiegania nadużyciom w stosowaniu umów na czas określony. _ Liczymy, że Komisja Europejska skłoni rząd do właściwego dostosowania krajowych przepisów do prawa unijnego. Prawa pracowników nie mogą być elementem przetargu 'coś za coś' _ - stwierdził Duda, cytowany w komunikacie.

Związkowcy zwracają uwagę, że zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie UE są zobowiązane do wprowadzenia w życie przepisów niezbędnych m.in. do przeciwdziałania nadużyciom wynikającym ze stosowania następujących po sobie umów o pracę na czas określony oraz nawiązywania następujących po sobie stosunków pracy na czas określony.

Według _ Solidarności _, obowiązujący w Polsce przepis Kodeksu pracy, art. 25 (1), dotyczący umów na czas określony, nie realizuje celu dyrektywy Unii Europejskiej, ponieważ nie zapobiega nadużywaniu tego typu umów. Argumentują, że Kodeks pracy nie określa maksymalnego czasu trwania umowy, nie zapobiega zawieraniu długotrwałych umów o pracę na czas określony. Wypowiedzenie umowy terminowej, w tym umów na czas określony, nie wymaga uzasadnienia.

_ - Poza tym artykuł 25 (1) odnosi się tylko do umów zawartych na czas określony, z wyłączeniem pozostałych umów terminowych (umowa na czas wykonywania określonej pracy oraz umowa na czas próbny), a dyrektywa odnosi się do wszelkich terminowych umów o pracę _ - uważa kierownik Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ Katarzyna Zimmer-Drabczyk.

Związkowcy twierdzą, że w Polsce nie ma przepisów ochronnych, które skutecznie ograniczają stosowanie umów na czas określony.

Według Solidarności, w liczbie zawieranych umów na czas określony Polska wyprzedziła wszystkie kraje Unii Europejskiej, na czasowych umowach zatrudniony jest już co czwarty pracownik, a zatrudnieni w ten sposób nie mogą korzystać w pełni z przysługującym im praw, mają utrudniony dostęp do kredytów czy szkoleń.

Związkowcy przypomnieli, że jest to pierwsza skarga do Komisji Europejskiej, jaką składa na polski rząd NSZZ _ Solidarność _. Poinformowali, że egzemplarz pisma zostanie także przesłany do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Szansa na zawieszenie pakietu klimatycznego? Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach UE.
Solidarność poskarży się na Polskę. W Komisji _ Skarga jest gotowa, czekamy na zakończenie oceny prawnej dokumentu. _
Polska musi podjąć tę kluczową decyzję _ - Wybór ma się dokonać w najbliższych miesiącach, do końca 2012 roku - _ twierdzi komisarz UE Janusz Lewandowski.
Tagi: solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz