Notowania

statek
05.04.2010 21:08

Somalia: Odbito niemiecki statek towarowy; aresztowano 10 piratów

Holenderska fregata "Tromp" przy pomocy śmigłowca odbiła w poniedziałek z rąk somalijskich piratów niemiecki statek towarowy zaatakowany u wybrzeży Somalii i aresztowała 10 z nich - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Holenderska fregata "Tromp" przy pomocy śmigłowca odbiła w poniedziałek z rąk somalijskich piratów niemiecki statek towarowy zaatakowany u wybrzeży Somalii i aresztowała 10 z nich - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony. *

Operację przeprowadzono ok. 900 km na wschód od wybrzeży Somalii.

W poniedziałek rano holenderska fregata otrzymała sygnał SOS z niemieckiego kontenerowca "Taiwan", że "statek został zaatakowany przez piratów, a załoga schroniła się w bezpieczne miejsce na pokładzie".

Podczas operacji odbijania niemieckiej jednostki, która trwała kilka godzin, doszło do wymiany ognia z piratami. Fregatę z powietrza wspierał śmigłowiec. Komandosi zeskoczyli na pokład "Taiwana" i aresztowali napastników. Piętnastu członkom załogi nic się nie stało. Jeden holenderski żołnierz został ranny. Piraci zostali zabrani na pokład "Trompa".

UE rozpoczęła swoją pierwszą misję morską Atalanta w grudniu 2008 roku, by na wodach Zatoki Adeńskiej chronić statki przed piratami korzystającymi ze słabości władz w Mogadiszu. Mandat tej misji trwa do końca 2010 roku. Unijna flotylla składa się z sześciu okrętów.

NATO do zwalczania piratów dysponuje trzema okrętami: duńskim, amerykańskim i brytyjskim.(PAP)

cyk/ kar/

5980245

Tagi: statek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz