Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: 50 proc. badanych za elektrownią jądrową, 42 proc. przeciw

0
Podziel się:

50 proc. ankietowanych opowiada się za budową w kraju elektrowni jądrowej,
przeciwko jest 42 proc. - wynika z sondażu na zlecenie ministerstwa gospodarki. Jednocześnie 58
proc. respondentów uważa, że energia z atomu to dobry sposób walki ze zmianami klimatu

50 proc. ankietowanych opowiada się za budową w kraju elektrowni jądrowej, przeciwko jest 42 proc. - wynika z sondażu na zlecenie ministerstwa gospodarki. Jednocześnie 58 proc. respondentów uważa, że energia z atomu to dobry sposób walki ze zmianami klimatu

W opublikowanym w poniedziałek sondażu 22 proc. ankietowanych opowiedziało się zdecydowanie przeciwko elektrowni jądrowej, a 20 proc. raczej przeciw. 24 proc. było zdecydowanie za, 26 proc. - raczej za, a 8 proc. zadeklarowało, że nie ma zdania.

W takim samym badaniu przed rokiem za elektrownią opowiedziało się 56 proc. badanych, a przeciwko - 40 proc. W porównaniu do tamtego badania, obecnie odsetek zdecydowanych przeciwników wzrósł o 2 pkt, a odsetek zdecydowanych zwolenników spadł o 6 pkt. Z 4 do 8 proc. wzrósł odsetek respondentów, którzy zadeklarowali niewiedzę lub brak zdania.

Na pytanie, czy budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatu, 19 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie tak, a 39 proc. - że raczej tak. 12 proc. oceniło, że zdecydowanie tak nie jest, a 20 proc. - że raczej nie.

63 proc. respondentów opowiedziało się przeciw budowie elektrowni w okolicy miejsca zamieszkania. Przed rokiem było to 57 proc. Za budową w okolicy jest 33 proc., podczas gdy rok temu było to 41 proc.

91 proc. respondentów widzi potrzebę dalszej kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej. Sondaż metodą CATI firma Millward Brown przeprowadziła w okresie od 20 listopada do 7 grudnia 2013 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie, liczącej 2000 osób.

Jak podkreśliło MG, wyniki badania są zbliżone do tych sprzed uruchomienia rządowej kampanii informacyjno-edukacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią!", którą - jak przypomniał resort - ze względu na ograniczenia budżetowe zakończono rok temu. Na początku kampanii - w lutym 2012 r. - za elektrownią było 51 proc. badanych, a przeciwko - 45 proc.

"To dowód na to, że Polacy oczekują jednoznacznych decyzji w sprawie budowanie elektrowni jądrowej i chcą być na ten temat rzetelnie informowani. Jest to dla nich nadal ważny temat także w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi" - skomentowała wyniki pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Podkreśliła, że 2013 r. był czasem aktywnych działań nad przygotowaniami do realizacji projektu jądrowego. "Ta żmudna, organizacyjna praca nad projektem była w istocie niewidoczna dla przeciętnego obywatela. W 2014 r. spodziewamy się strategicznych decyzji oraz - co za tym idzie - konkretnych działań, które będą dla każdego zauważalne" - dodała Trojanowska.

W ministerstwie gospodarki zakończyły się prace nad Programem polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), który w piątek został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Decyzja rządu ws. PPEJ oznaczać będzie, że wiążąca staje się parafowana już umowa PGE, Taurona, Enei i KGHM ws. kupna udziałów w PGE EJ1 - spółce celowej powołanej do budowy pierwszej elektrowni. (Drugim warunkiem jest zgodna UOKiK). Trzy spółki mają kupić po 10 proc. udziałów, a umowa zawiera także zasady uczestnictwa wszystkich stron w projekcie przygotowania i budowy elektrowni jądrowej.

PGE EJ1 deklarowało też, że jeżeli PPEJ zostanie przyjęty, to w I kw. 2014 r. spółka powinna rozpocząć postępowanie zintegrowane, które ma jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, finansowania, usług serwisowych i paliwowych dla pierwszej elektrowni jądrowej.

Zawarty w projekcie harmonogram przewiduje wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r.

Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 r. do końca 2024 r. Na lata 2025-2030 przewiduje się zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej. Plany rządu zakładają budowę dwóch siłowni o mocy po ok. 3000 MW każda. Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej przewidywane jest w projekcie PPEJ w 2035 r.(PAP)

wkr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)