Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż AHK: 95 proc. inwestorów ponownie wybrałoby Polskę

0
Podziel się:

Zagraniczni inwestorzy, którzy za miejsce inwestycji obrali Polskę, nie
żałują wyboru. Aż 95 proc. z nich ponownie by to zrobiło - wynika z badania przedsiębiorców
przygotowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).

Zagraniczni inwestorzy, którzy za miejsce inwestycji obrali Polskę, nie żałują wyboru. Aż 95 proc. z nich ponownie by to zrobiło - wynika z badania przedsiębiorców przygotowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).

Z badania zaprezentowanego podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że 81 proc. inwestorów zagranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej jest zadowolonych z wyboru lokalizacji inwestycji w tym regionie. Największy odsetek odpowiedzi pozytywnych na pytanie "Czy zainwestowaliby Państwo ponownie w kraju lokalizacji firmy?" przypada na Polskę - jest to 95 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: Słowacja i Rumunia (po 89 proc. odpowiedzi pozytywnych), Czechy (85 proc.), Węgry (71 proc.) i Bułgaria (65 proc.).

Zagraniczni inwestorzy bardzo pozytywnie odnieśli się też do kondycji polskiej gospodarki: 37 proc. z nich uważa, że jest ona dobra, 54 proc. zadowalająca, a tylko 9 proc., że jest zła.

Zdaniem inwestorów firmy w Polsce mają też dobre perspektywy rozwoju - 48 proc. jest zdania, że są one lepsze niż przed rokiem, 42 proc., że się nie zmieniły, a 10 proc. uważa, że w ciągu ostatniego roku się pogorszyły.

Ponadto z badania AHK wynika, że 35 proc. badanych firm przewiduje, że w br. wzrosną w porównaniu z 2011 wydatki inwestycyjne firm w Polsce, a wzrost zatrudnienia w tym czasie przewiduje 39 proc. respondentów.

"Te dane potwierdzają, że perspektywy dla własnego biznesu mają znacznie większy wpływ na gotowość do inwestowania niż czynniki lokalne takie jak przykładowo wysokość podatków i dopłat do inwestycji" - powiedział dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Michael Kern.

Inwestorzy ankietowani w Polsce wskazali ponadto na stabilność polityczną kraju - jako ważną zachętę do inwestowania.

Dodał, że w sumarycznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środowej i Wschodniej, konstruowanym na zasadzie ocen punktowych, Polska zajmuje drugą pozycję (w 2007 r. zajęliśmy dziewiątą lokatę). W br. Polska uzyskała 4 z możliwych maksymalnie 6 pkt. Nieznacznie wyprzedziły nas Czechy, które uzyskały 4,05 pkt. Kolejne miejsca za Polską przypadły: Słowacji (3,82 pkt), Estonii (3,76 pkt), Słowenii (3,74 pkt) i Chorwacji (3,67 pkt). Najniżej ocenione zostały Węgry, które zdobyły zaledwie 2,97 pkt.

"Bardzo mnie cieszy, że te oceny są takie dobre (...). W większości kategorii wypadamy bardzo dobrze i to w oczach tych najbardziej krytycznych odbiorców naszej pomocy" - oceniła wyniki badania wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która brała udział w konferencji.

Inwestorzy badani w Polsce najbardziej narzekali na wysokość podatków i nieefektywność administracji podatkowej.

"Polska wyszła z kryzysu obronną ręką i oferuje produkt dzisiaj niszowy - stabilność gospodarczą. Dlatego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów" - ocenił prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dodał, że obecnie jego agencja prowadzi 148 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,2 mld euro, które mogą stworzyć ponad 36800 nowych miejsc pracy.

Odniósł się też do projektów inwestycyjnych z Niemiec. "W porównaniu z czerwcem 2011 r. Niemcy awansowały z czwartego na drugie miejsce pod względem obsługiwanych projektów inwestycyjnych przez PAIiIZ. Wartość tych projektów, których jest 18, wynosi ponad 0,5 mld euro, a zadeklarowana liczba miejsc pracy to 5 tys." - powiedział Majman. Dodał, że są to projekty głównie z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i motoryzacyjnego.

W badaniu AHK przeprowadzonym w lutym i marcu br. udział wzięły 1323 firmy z 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z których ok. 2/3 stanowiły przedsiębiorstwa z kapitałem niemieckim. W przypadku Polski w badaniu udział wzięło 186 firm. (PAP)

rbk/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)