Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Partie polityczne w opinii Polaków

0
Podziel się:

34 procent badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje ich poglądów czy interesów. 21 procent wskazuje w tym kontekście PO, 14 procent - PiS, a po 6 procent - PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.

Sondaż CBOS. Partie polityczne w opinii Polaków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

34 procent badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje ich poglądów czy interesów. 21 procent wskazuje w tym kontekście PO, 14 procent - PiS, a po 6 procent - PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.

Spośród respondentów CBOS 5 proc. uznało, że ich interesy reprezentuje Ruch Palikota, 2 proc. - że Solidarna Polska. Po 1 proc. wskazań miały Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Polska Jest Najważniejsza. Na Polską Partię Pracy i Prawicę Rzeczypospolitej nie wskazał nikt. 8 proc. badanych odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Jak wynika z badania, brak swojego przedstawicielstwa najbardziej odczuwają osoby w wieku 25-54 lata; wyższy poziom alienacji charakteryzuje też mieszkańców wsi (39 proc.).

Wśród osób w wieku 18-24 lata najwięcej - 18 proc. badanych - wskazało na Ruch Palikota, dużo mniej na PiS (14 proc.) i PO (13 proc.); wśród kolejnych dwóch grup wiekowych (25-34) i (35-44 lata) najczęściej wskazywano na PO, rzadziej na PiS czy RP, a badani powyżej 55. roku najczęściej wymieniali PO lub PiS.

Ankietowanych pytano też, czy którąś z partii uważają za bliską sobie. 56 proc. badanych nie utożsamia się z żadną partią, 25 proc. dostrzega wśród istniejących ugrupowań takie, które uważa za bliskie sobie. 18 proc., choć nie utożsamia się jednoznacznie z żadną partią, jest skłonne uznać niektóre ugrupowania za _ bliższe sobie _ niż inne.

CBOS zbadał też, które konkretnie partie respondenci wskazują jako _ bliskie sobie _. 36 proc. badanych jako formację _ bliską sobie _ wymieniło PiS, 33 proc. PO, 12 proc. SLD, 9 proc. PSL, 6 proc. Ruch Palikota; 2 proc. pytanych wskazało na SP, 1 proc. na Unię Polityki Realnej. Opcję _ inne ugrupowanie _ wybrał 1 proc. badanych. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i PJN nie uzyskały żadnych wskazań w badaniu.

Ponadto z badania wynika, że 42 proc. osób o prawicowych poglądach uważa, że istnieje partia, którą oceniają jako _ bliską sobie _, podobnego zdania jest 33 proc. osób o poglądach lewicowych, 18 proc. o orientacji centrowej i 8 proc. nieumiejących zdefiniować swoich poglądów.

Kolejną kategorią, którą zbadał CBOS, jest identyfikacja Polaków z poszczególnymi ugrupowaniami. Twórcy sondażu porównali notowania danej partii z 2011 i 2013 r.

Rządząca PO w ciągu dwóch lat straciła 8 punktów proc. (z 16 do 8 proc.). Pozostałe partie od 2011 r. straciły po 1 punkcie proc.: PiS z 10 do 9 proc., SLD z 4 do 3 proc., PSL z 3 do 2 proc. Z Ruchem Palikota, który powstał w czerwcu 2011 r., w 2013 r. identyfikował się 1 proc. badanych.

CBOS spytał też o identyfikację partyjną w elektoratach poszczególnych partii. Wśród elektoratu PO 37 proc. silnie identyfikuje się z tą partią, 29 proc. - umiarkowanie, 34 proc. się z nią nie identyfikuje. 57 proc. elektoratu PiS silnie się z nim identyfikuje, 12 proc. - umiarkowanie, 32 - wcale. W elektoracie PSL 34 proc. silnie identyfikuje się z ludowcami, 10 proc. - umiarkowanie, a 56 proc. wcale; w przypadku SLD: 37 proc. silnie, 23 proc. względnie, 40 proc. wcale. Wśród elektoratu Ruchu Palikota silnie identyfikuje się z tą partią 18 proc., 31 proc. umiarkowanie, 51 proc. - wcale.

Twórcy sondażu wskazują, że poziom partyjnej identyfikacji jeszcze nigdy nie był tak niski jak obecnie. Podkreślają, że brak identyfikacji politycznej idzie w parze z brakiem zainteresowania życiem politycznym w ogóle. Jak bowiem podaje CBOS, 87 proc. badanych deklaruje brak zainteresowania wydarzeniami politycznymi.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-9 stycznia 2013 r. na reprezentatywnej próbie 1227 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, ilu Polaków wyjedzie na wakacje W tym roku na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać 54 procent dorosłych Polaków - wynika z najnowszego badania CBOS.
Polacy szczęśliwi czy nie? Zobacz wyniki 37 procent Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście. Trzykrotnie mniej (12 proc.) czuje, że na ogół ma w życiu pecha.
Tak Polacy oceniają rozwój sytuacji w kraju Według CBOS dość istotna poprawa nastrojów społecznych odnotowana w czerwcu okazała się krótkotrwała.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)