Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Sprawdź, jak Polacy oceniają Sejm i prezydenta

0
Podziel się:

Pracę Sejmu źle ocenia 67 procent badanych, dobrze - 17 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż CBOS. Sprawdź, jak Polacy oceniają Sejm i prezydenta
(Maj/Reporter)
bETuRNQl

Pracę Sejmu źle ocenia 67 procent badanych, dobrze - 17 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei o działaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrą opinię ma 65 procent ankietowanych, negatywną ocenę wystawiło mu 20 procent.

Pozytywnie o pracy senatorów wypowiedziało się 20 proc. respondentów, negatywną ocenę wystawiło 49 proc. Opinii nie wyraziło 31 proc. ankietowanych (o 11 punktów proc. więcej niż w maju). Grupa osób chwalących pracę Senatu spadła o 5 punktów proc., a krytykujących ją - o 6 pkt proc.

W stosunku do poprzedniego sondażu o 2 punkty proc. zmniejszyła się grupa osób dobrze oceniających pracę posłów, natomiast krytyków Sejmu było mniej o 4 punkty proc. O 6 punktów proc. zwiększyła się natomiast liczba osób, które nie wyraziły opinii w tej kwestii.

bETuRNQn

Prezydentowi ubyło zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dobrą ocenę wystawiło mu o 3 punkty proc. mniej ankietowanych niż w ubiegłym miesiącu, natomiast negatywną opinię wyraziło o 1 punkt proc. mniej badanych. Opinii o działalności prezydenta nie wyraziło 15 proc. badanych (o 4 pkt proc. więcej niż w maju).

CBOS podaje, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych praca parlamentarzystów jest na ogół krytykowana; pozytywnie działalność Sejmu nieco częściej niż inni oceniają najmłodsi respondenci oraz badani silnie zaangażowani w praktyki religijne, a Senatu - osoby uzyskujące najwyższe dochody, dobrze sytuowane, a także uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Z kolei - według CBOS - pozytywnym ocenom działalności prezydenta sprzyjają przede wszystkim wysokie dochody respondentów i ich dobra sytuacja materialna; zadowoleni ze sposobu sprawowania urzędu przez Bronisława Komorowskiego dominują w elektoratach głównych partii politycznych - najwięcej jest ich wśród wyborców PO oraz PSL, a najmniej wśród wyborców PiS.

Z uznaniem o działalności prezydenta wypowiada się zarówno ogromna większość zwolenników Bronisława Komorowskiego z II tury wyborów prezydenckich (83 proc.), jak i przeważająca część głosujących wówczas na jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego (43 proc.). W tej drugiej grupie jednak opinie są mocno podzielone (37 proc. głosujących w 2010 r. na Kaczyńskiego wystawia Komorowskiemu negatywną opinię, a 20 proc. nie wyraziło w tej kwestii zdania).

bETuRNQt

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-12 czerwca na liczącej 1010 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm pracuje tragicznie? To mówią sondaże Aż 71 procent badanych źle ocenia pracę Sejmu, a 55 procent - Senatu. Z kolei pracę Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 68 procent badanych, a negatywnie - 21 procent.
Prezydent wciąż dobrze oceniany, ale Sejm... Działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego źle ocenia tylko 24 proc ankietowanych.
Komorowski w tym badaniu wypadł najlepiej Prezydent cieszy się największym zaufaniem respondentów CBOS - ufa mu 70 proc. z nich.
bETuRNQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)