Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Izrael wśród najmniej lubianych krajów

0
Podziel się:

Izrael należy do czterech najgorzej postrzeganych krajów świata. Gorszą
opinię mają tylko Iran, Korea Północna i Pakistan - wynika z globalnego sondażu przeprowadzonego
przez BBC.

Izrael należy do czterech najgorzej postrzeganych krajów świata. Gorszą opinię mają tylko Iran, Korea Północna i Pakistan - wynika z globalnego sondażu przeprowadzonego przez BBC.

Respondenci z 27 krajów byli proszeni o wskazanie, które z 16 umieszczonych na liście państw mają - ich zdaniem - głównie negatywny lub głównie pozytywny wpływ na sytuację w świecie. Pytano też o ocenę roli Unii Europejskiej.

Wśród ankietowanych nie było Polaków, ani Izraelczyków.

49 proc. wszystkich ankietowanych uznało, że Izrael ma zły wpływ na świat, przeciwnego zdania było 21 proc.

Najlepiej Izrael postrzegają Amerykanie (43 proc. ocen pozytywnych i 41 proc. negatywnych) oraz Rosjanie, Indusi i mieszkańcy Ghany.

Znacznie trudniej jest o dobrą opinię na temat Izraela w sąsiednim Egipcie - tam wyraziło ją tylko 5 proc. ankietowanych, zaś o negatywnej roli Izraela w świecie jest przekonanych aż 78 proc. egipskich respondentów. Podobnie złe zdanie o państwie żydowskim mają też Turcy.

Najlepszy wizerunek w świecie mają Niemcy - 62 proc. ankietowanych uznało, że wywierają pozytywny wpływ na świat. O negatywnej roli Iranu - najgorzej postrzeganego wśród wszystkich państw - jest przekonanych 59 proc.

Za Niemcami najlepszą opinią cieszą się Wielka Brytania i Japonia. Następne miejsca na liście zajęły kolejno: Unia Europejska (57 proc. pozytywnych opinii, 18 proc. negatywnych), Kanada, Francja, USA, Brazylia, Chiny, RPA, Indie, Korea Południowa, Rosja, Izrael, Pakistan, Korea Północna i Iran.

W sondażu Globescan i programu PIPA Uniwersytetu Maryland, przeprowadzonym dla BBC wzięło udział 28 tys. respondentów, przeprowadzono go od grudnia 2010 roku do lutego 2011 r.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz(PAP)

ju/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)