Notowania

wiadomości
18.06.2011 20:44

Sondaż: Niemal połowa Greków przeciwna oszczędnościom

Niemal połowa Greków - 47,5 proc. - jest przeciwna ostrym oszczędnościom i chce, by parlament odrzucił program reform, na które zgodził się rząd w zamian za drugi pakiet pomocowy, by uniknąć bankructwa - wynika z sondażu w niedzielnym wydaniu tygodnika "To Wima".

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemal połowa Greków - 47,5 proc. - jest przeciwna ostrym oszczędnościom i chce, by parlament odrzucił program reform, na które zgodził się rząd w zamian za drugi pakiet pomocowy, by uniknąć bankructwa - wynika z sondażu dla tygodnika _ To Wima _.

Z badania wynika również, że Grecy chcą przedterminowych wyborów, aby wyłonić nowy rząd. Sondaż, którym objęto 1208 osób, przeprowadzono przed ostatnimi przetasowaniami w rządzie, dokonanymi przez premiera Jeorjosa Papandreu.

Za uchwaleniem reform finansowych przez parlament, by Ateny mogły otrzymać nową transzę środków pomocowych, opowiada się nieco ponad jedna trzecia Greków - 34,8 proc.

Szef instytutu opinii Kapa Research, który przeprowadził w dniach 15-16 czerwca sondaż, Konstantinos Rutsunis, wyjaśnił, że Grecy nie są przeciwni oszczędnościom budżetowym samym w sobie, lecz uważają, że reformy niesprawiedliwie biorą na cel biednych, podczas gdy lekko traktują bogatych, którzy uchylają się przed płaceniem podatków, i skorumpowanych polityków.

_ - Ludzie nie chcą, by Grecja wychodziła ze strefy euro. Rzeczywiście chcą fiskalnych środków konsolidacyjnych, ale sprawiedliwszych _ - powiedział.

Z sondażu wynika, że niecałe 90 proc. badanych patrzy bez optymizmu na kierunek, w którym zdąża Grecja, ale 80 proc. opowiada się pozostaniem kraju w strefie euro.

Przeprowadzenia przez Grecję kolejnych reform domagają się Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które uznały to za warunek przyznania kolejnej pożyczki, szacowanej na 120 mld euro, aby Ateny mogły uniknąć bankructwa.

Oczekuje się, że w niedzielę ministrowie finansów strefy euro zaaprobują uruchomienie kolejnej transzy w wysokości 12 mld euro z dotychczasowego pakietu ratunkowego dla Grecji.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz