Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: ochrona środowiska pozytywna dla rozwoju gospodarczego Polski

0
Podziel się:

Ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju -
uważa 76 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Ministerstwa Środowiska.
Według ankietowanych największe problemy ekologiczne to śmieci i zanieczyszczenie wód.

Ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju - uważa 76 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Ministerstwa Środowiska. Według ankietowanych największe problemy ekologiczne to śmieci i zanieczyszczenie wód.

"Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski" zrealizowano w tym roku już po raz drugi. Za największy problem dotyczący środowiska ankietowani uznali kwestię śmieci (49 proc.). 34 proc. ankietowanych wskazało na zanieczyszczenie powietrza (w ubiegłym roku znalazło się ono na pierwszym miejscu), tyle samo także na zanieczyszczenie wód i katastrofy naturalne, jak np. powodzie zagrażające środowisku. Na dalszych miejscach znalazły się m.in.: zmiany klimatu (25 proc.), niskie zasoby wody i katastrofy wywołane przez człowieka (18 proc.) czy wyczerpywanie się zasobów naturalnych (15 proc.).

Odpowiedzi uczestników przyszłorocznej ankiety będą już zapewne uwzględniać efekty wdrożenia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do 1 lipca 2013 roku gminy muszą przystosować się do odbioru i bezpiecznego zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych. Jednostki samorządowe mają także umożliwić selektywną (ekologiczną) zbiórkę odpadów. Obecnie regularną segregację odpadów deklaruje 45 proc. badanych - jest to taki sam wynik, jak w roku poprzednim. Wzrosła także liczba osób dokonujących sporadycznie takiej selekcji.

Ankietowani oceniają, że nasze zachowanie oraz aktywność w największym stopniu decydują o stanie środowiska - tak odpowiedziała ponad połowa respondentów (54 proc.). Wiceminister środowiska Beata Jaczewska oceniła, że wskazuje to, iż Polacy czują się współodpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. "Wyniki doskonale oddają to, co staramy się przekazać społeczeństwu - dbałość o środowisko powinniśmy traktować jako przywilej. Oczywiście konieczne jest dobre prawo, odpowiedzialne działania władz państwowych i samorządowych, ale bez zaangażowania jednostki nie osiągniemy wymiernego efektu w postaci bardziej czystego środowiska naturalnego" - dodała wiceminister.

Dla 32 proc. pytanych decydujące znaczenie dla środowiska mają przepisy prawa i ich egzekwowanie. Na działania władz lokalnych wskazało 28 proc. respondentów. Dopiero na ostatnim miejscu w zestawieniu znalazły się medialne kampanie informacyjne na rzecz ochrony środowiska - tę odpowiedź wskazało zaledwie 11 proc. ankietowanych.

Najpopularniejszym zachowaniem proekologicznym jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku - wynika z badania. Używa ich co czwarty ankietowany. Połowa (51 proc.) zadeklarowała, że robi to często, a 16 proc. - rzadko. Nie korzysta z toreb wielorazowych tylko 6 proc. pytanych. Odsetek osób często korzystających z takich toreb w porównaniu z poprzednim badaniem z 45 proc. do 51 proc.

Coraz więcej z nas oszczędza energię cieplną i elektryczną. Gaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach deklaruje 78 proc. ankietowanych (wzrost o 8 proc.), stosowanie energooszczędnych źródeł światła 53 proc. - wzrost o 3 pkt, 48 proc. ankietowanych uszczelnia okna - wzrost o 8 proc. Coraz częściej unikamy też pozostawiania urządzeń RTV/AGD w trybie czuwania - robi to jedna czwarty badanych (wzrost o 5 proc.). Nieoszczędzanie energii zadeklarowało jedynie 6 proc. respondentów. W zeszłym roku było to 11 proc.

Sondaż został zrealizowany przez TNS Polska metodą wywiadu indywidualnego, wspomaganego komputerowo (CAPI). Przeprowadzono go w dniach 4-7 października br. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15. roku życia. (PAP)

mick/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)