Notowania

solidarność
09.06.2010 14:24

Sondaż: Polacy nie interesują się dawną Solidarnością

Okres ten interesuje głównie tych, którzy go pamiętają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

74 proc. Polaków - w wieku od 18 do 46 lat - nie interesuje się czasami dawnej Solidarności z lat 80. - wynika z sondażu CBOS. Okres ten najbardziej obchodzi tych, którzy sami go pamiętają. Tylko 12 proc. uważa, że dużo wie o tym czasie.

W związku z 30. rocznicą powstania NSZZ _ Solidarność _, CBOS i Europejskie Centrum Solidarności zrealizowały wspólny projekt badawczy pn. _ Solidarność - doświadczenie i pamięć _. Celem było m.in. określenie, czy we współczesnej pamięci trwa i jak się przejawia doświadczenie związkowej i wolnościowej działalności z PRL. Szczególnie ważny był stosunek do _ S _ tych pokoleń dorosłych dziś Polaków, które nie miały możliwości w pełni świadomie uczestniczyć w wydarzeniach lat 80.

Badanie zrealizowano od 12 marca do 12 kwietnia na 1803-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Respondentów - mających w 1980 r. co najwyżej 16 lat, obecnie w wieku od 18 do 46 lat - spytano, czy interesują się tymi czasami.

Zdecydowana większość odpowiedziała przecząco (29 proc. to wskazania zdecydowane, a 45 proc. - umiarkowane). Co czwarty ankietowany stwierdził, że interesuje się tym okresem. Jeden proc. nie miał zdania.

W komentarzu CBOS podkreśla, że historią tego okresu interesują się przede wszystkim osoby dobrze pamiętające początek lat 80., nawet jeśli były zbyt młode, żeby aktywnie brać udział w wydarzeniach, a jednocześnie te, które wchodziły w okres transformacji 1989 r. już jako _ młodzi dorośli _. Znacznie rzadziej natomiast zainteresowanie deklarują badani, którzy nie sięgają pamięcią ani do wydarzeń lat 80., ani też do czasów transformacji.

Poziom zainteresowania czasami _ S _ ma też związek z tym, czy badani orientują się w przynależności rodziców do tego związku. 89 proc. potrafi określić, czy ich rodzice byli członkami związku, czy nie.

Osoby wiedzące o przynależności związkowej rodziców znacznie częściej deklarują zainteresowanie przeszłością niż ci, których rodzice nie działali w _ S _ lub którzy nic nie wiedzą na ten temat. Wśród tych, którzy wiedzą, że rodzice popierali _ S _, aż 39 proc. deklaruje zainteresowanie tymi czasami, podczas gdy wśród respondentów określających stosunek rodziców do związku jako zdystansowany - tylko 18 proc.

25 proc. ankietowanych oceniło swą wiedzę o czasach Solidarności jako średnią. 64 proc. wskazało na odpowiedzi poniżej średniej, a zaledwie 12 proc. uznało, że poziom ich wiedzy jest wyższy niż średnia. 46 proc. twierdzi, że chciałoby się dowiedzieć czegoś więcej o _ S _ i roli, jaką odegrała w najnowszej historii; 50 proc. nie wyraża takiej chęci.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ CBOS: Polacy bardziej ufają Komorowskiemu niż Tuskowi ]( http://news.money.pl/artykul/cbos;polacy;bardziej;ufaja;komorowskiemu;niz;tuskowi,142,0,625294.html )
* [ **Solidarność** popiera Kaczyńskiego, jak kiedyś Wałęsę ]( http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;popiera;kaczynskiego;jak;kiedys;walese,177,0,615857.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: solidarność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz