Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Polacy uważają, że armia jest niedoinwestowana

0
Podziel się:

76 proc. Polaków uważa, że polska armia jest niedoinwestowana. 74 proc.
popiera likwidację powszechnego poboru i uzawodowienie wojska. Polacy nie obawiają się, że pogorszy
to bezpieczeństwo kraju.

76 proc. Polaków uważa, że polska armia jest niedoinwestowana. 74 proc. popiera likwidację powszechnego poboru i uzawodowienie wojska. Polacy nie obawiają się, że pogorszy to bezpieczeństwo kraju.

Takie są wyniki sondażu CBOS o stosunku do sił zbrojnych. Przeprowadzono go w dniach 3-9 września na liczącej 1086 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Zdecydowana większość ankietowanych jest przekonana, że jeśli chodzi o sprzęt i wyposażenie techniczne, to polska armia jest niedoinwestowana. Zaledwie 7 proc. ocenia, że obecne wyposażenie wojska jest wystarczające. 17 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród Polaków nieznacznie przeważa opinia, że obecnie nasze siły zbrojne są dobrze zarządzane: 38 proc. pozytywnie ocenia sposób kierowania naszą armią; 33 proc. ma przeciwną opinię.

56 proc. ankietowanych uznaje zaangażowanie Polski w międzynarodowe misje wojskowe, takie jak w Iraku czy Afganistanie, za zbyt duże w stosunku do możliwości gospodarczych i finansowych naszego kraju. 17 proc. ocenia udział w tych misjach jako adekwatny do potencjału gospodarczego i możliwości finansowych. 10 proc. uważa ten udział za zbyt mały. 17 proc. nie ma opinii.

47 proc. badanych sądzi, że uczestnictwo naszych żołnierzy w misjach międzynarodowych przynosi Polsce korzyści wojskowe - w wyszkoleniu żołnierzy, doświadczeniu dowódców, wyposażeniu w sprzęt. 36 proc. ma przeciwne zdanie. 17 proc. w ogóle nie ma opinii.

Mniej pozytywne są oceny korzyści politycznych wynikających z misji. 42 proc. jest zdania, że Polska nie odnosi żadnych korzyści politycznych na arenie międzynarodowej, przy czym 11 proc. zdecydowanie je neguje. 38 proc. dostrzega wzrost pozycji Polski na arenie międzynarodowej w związku z zaangażowaniem w misje, 4 proc. wyraża to zdecydowanie. 20 proc. nie ma zdania.

74 proc. popiera dokonaną niedawno likwidację powszechnego poboru wojskowego i uzawodowienie naszej armii. 20 proc. jest przeciwne likwidacji poboru wojskowego. 6 proc. nie ma zdania.

Większość Polaków nie obawia się, że likwidacja powszechnego poboru i stworzenie armii zawodowej wpłynie na zmniejszenie stanu bezpieczeństwa Polski. Przekonanie, że przyczyni się to do zmniejszenia bezpieczeństwa, wyraża 14 proc. Według 37 proc., po uzawodowieniu armii stan bezpieczeństwa Polski poprawi się. 40 proc. sądzi, że nie będzie to mieć wpływu.(PAP)

sta/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)