Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: ponad połowa Polaków niezadowolona z opieki zdrowotnej

0
Podziel się:

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest
niezadowolona z systemu opieki zdrowotnej w kraju; dobrze ocenia
go jedna piąta z nas (20 proc.) - wynika z najnowszego sondażu
CBOS. W ciągu roku wzrosła liczba osób niezadowolonych w tej
sprawie.

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest niezadowolona z systemu opieki zdrowotnej w kraju; dobrze ocenia go jedna piąta z nas (20 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. W ciągu roku wzrosła liczba osób niezadowolonych w tej sprawie.

Prawie co czwarty z nas (23 proc.) ocenia opiekę zdrowotną jako średnią, a tylko nieliczni (3 proc.) nie mają wyrobionej opinii w tej sprawie.

Najbardziej krytyczni wobec opieki zdrowotnej są respondenci z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast. Częściej niż inni niezadowolenie deklarują też ci, którzy - według własnych ocen - żyją w złych warunkach materialnych. Krytycyzmowi sprzyja też poczucie upośledzenia.

CBOS zapytał respondentów o to, jak oceniają jakość świadczeń zdrowotnych. Okazało się, że odsetek osób pozytywnie oceniających świadczenia zdrowotne w ramach ubezpieczenia jest znacznie większy niż odsetek zadowolonych z opieki zdrowotnej (32 proc. wobec 20 proc.), większa jest też liczba osób wystawiających oceny negatywne świadczeniom zdrowotnym niż liczba niezadowolonych z opieki zdrowotnej w ogóle (62 proc. wobec 54 proc.).

"Warto zwrócić uwagę na spory odsetek osób zadowolonych z opieki zdrowotnej, ale źle oceniających świadczenia, oraz tych, którzy są niezadowoleni, ale świadczenia oceniają dobrze. Może to świadczyć, że niezadowolenie często wynika z przyczyn innych niż jakość samych świadczeń - tak jak jest ona postrzegana przez respondentów" - podkreślają autorzy sondażu.

Twórcy sondażu zaznaczają, że w porównaniu z poprzednimi latami, niezadowolenie z opieki zdrowotnej w naszym kraju nie zwiększa się, mimo alarmujących doniesień o problemach z uzyskaniem świadczeń, protestach pracowników, wyjazdach za granicę lekarzy i pielęgniarek oraz brakach kadrowych i kłopotach finansowych placówek medycznych. Same świadczenia zdrowotne, jakie można uzyskać w ramach ubezpieczenia, Polacy oceniają gorzej niż przed rokiem. "Negatywne zjawiska w mniejszym stopniu odbijają się na opiniach o systemie opieki zdrowotnej, a w większym - na ocenie jakości świadczeń uzyskiwanych w jego ramach" - podsumowuje CBOS. (PAP)

ktt/ bno/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)