Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cbos
07.12.2012 17:02

Sondaż poparcia dla partii. PO traci, PiS zyskuje

Zaledwie na granicy progu wyborczego znalazłby się natomiast Ruch Palikota.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w grudniu PO uzyskałaby 32 procent głosów, PiS - 20 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Po 8 procent głosów uzyskałyby PSL i SLD. Na granicy progu wyborczego znalazłby się Ruch Palikota (5 procent).

Chęć głosowania na PO wyraziła prawie jedna trzecia zdeklarowanych uczestników wyborów - 32 proc.; o 2 punkty procentowe mniej niż w listopadzie. PiS w grudniu mógłby liczyć na przychylność jednej piątej głosujących - 20 proc., o 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu.

PSL, podobnie jak SLD, uzyskałoby 8 proc. głosów. Notowania Stronnictwa wzrosły o 1 punkt procentowy, a SLD spadły o 1 punkt procentowy. Na granicy wyborczego progu znalazł się w grudniu Ruch Palikota uzyskując 5 proc. poparcia, wzrost o 1 punkt.

Pozostałe ugrupowania - jak wynika z badania - nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do parlamentu. Wśród nich są m.in. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc. głosów, Solidarna Polska oraz PJN - po 1 proc. głosów.

Jedna piąta ankietowanych - 20 proc. - którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, nie wie, na kogo oddałaby swój głos.

Gdyby wybory odbywały się w grudniu, udział w nich wzięłoby 56 proc. ankietowanych, o 3 pkt procentowe mniej niż w listopadzie. Jak zauważa CBOS, po trzech miesiącach utrzymywania się zainteresowania głosowaniem na dość wysokim poziomie, obecnie nieco mniej osób deklaruje, że z pewnością wzięłoby w nim udział.

CBOS podkreśla, że po listopadowym silnym wahnięciu w układzie sił między dwoma najbardziej liczącymi się ugrupowaniami - wyraźnym spadku notowań PiS i wzroście liczby zwolenników PO - w grudniu obserwujemy niewielką korektę tej zmiany.

Według CBOS, poparcie dla PO obniżyło się, ale nadal jest wyższe niż przed _ sprawą trotylu _. Zyskał PiS, jednak nie w tym stopniu, by powrócić do dobrych notowań z października (24 proc.). Zmiany wielkości elektoratów pozostałych ugrupowań są niewielkie - podkreśla CBOS.

W końcu października _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła wówczas tym doniesieniom.

Badanie przeprowadzono w dniach 30 listopada - 6 grudnia 2012 roku na liczącej 1135 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące słowa polityka PiS. Poprą Tuska? Brudziński: _ Nie będziemy podejmować działań, które mogłyby być odebrane jako próba osłabienia pozycji premiera _.
Zaskakujący sondaż. Kto poza Sejmem? W Sejmie znalazłyby się cztery partie. Czy Platforma dogoni PiS?
Money.pl do Schetyny: PiS jest od was lepszy! Schetyna: Przyznaję, że... Polityk Platformy odpowiada na ważne pytanie: Co zrobi PO, żeby odzyskać przewagę sondażach.
Tagi: cbos, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz