Notowania

Sondaż poparcia dla partii. PO w dół, PiS minimalnie w górę

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września, PO uzyskałaby 31, a PiS - 23 proc. poparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września, PO uzyskałaby 31, a PiS - 23 proc. poparcia. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD, na który chciało głosować 8 proc. i PSL z 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS

Poniżej 5-proc. progu wyborczego znalazły się we wrześniu: Ruch Palikota - 4 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 3 proc., Polska Jest Najważniejsza - 2 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 1 proc. oraz Polska Partia Pracy i Prawica Rzeczypospolitej (po 0 proc. poparcia).

We wrześniu poparcie dla PO zmniejszyło się o 5 punktów procentowych w porównaniu z sondażem z sierpnia. Na PiS we wrześniu chciało głosować o 1 punkt proc. więcej respondentów niż przed miesiącem. Poparcie dla SLD nie zmieniło się w stosunku do sierpniowego sondażu, natomiast dla PSL zmniejszyło się o 1 punkt proc. Również o 1 punkt proc. zmniejszyła się - w porównaniu z sierpniowym badaniem - grupa osób chcących głosować na Ruch Palikota.

Poparcie dla Solidarnej Polski zwiększyło się od poprzedniego sondażu o 1 punkt proc. O tyle samo poprawiły się notowania partii Polska Jest Najważniejsza. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Polskiej Partii Pracy i Prawicy Rzeczypospolitej.

Na inną, niż ujęte w sondażu, partię głosować chciałoby 1 proc. ankietowanych. 21 proc. respondentów pytanych o to, na którą partię głosowaliby w wyborach, wybrało odpowiedź _ trudno powiedzieć _. Podstawą procentowania byli wszyscy, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało we wrześniu 59 proc. ankietowanych przez CBOS (wzrost o 3 punkty proc.); 15 proc. nie wiedziało, czy wzięłoby w nich udział (spadek o 1 punkt proc.); 26 proc. zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby udziału w głosowaniu (spadek o 3 punkty proc.). Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-16 września w grupie liczącej 985 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Afery zaszkodziły koalicji? Oto wyniki sondażu Obciążające rządzących taśmy, lawina oskarżeń o nepotyzm, afera Amber Gold i przypadki młodego Tuska. Tak podziałały na wyborców.
Alarm dla Platformy. Polacy już w nią nie wierzą? PO wciąż traci poparcie, a tymczasem partia Jarosława Kaczyńskiego mocno zyskuje. Zobacz wyniki najnowszego sondażu.
Zaskakujące wyniki sondażu. Palikot w opałach SLD idzie przebojem, a Janusz Palikot ma się o co martwić. Jedna piąta Polaków jest do wzięcia.
Najnowszy sondaż. Zaskakujący wynik PO Zamieszanie związane z wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, nowe fakty w sprawie katastrofy Smoleńskiej oraz spór o ACTA. Zobacz jak wpłynęły na poparcie dla partii.
Tagi: sondaż poparcia dla partii, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz