Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Wolimy pracować w sektorze publicznym, nie obawiamy się bezrobocia

0
Podziel się:

Zatrudnieni uważają, że sytuacja na rynku pracy w
ostatnich latach poprawiła się; raczej nie obawiają się
bezrobocia i preferują zatrudnienie w sektorze publicznym - wynika
z badania "Pracujący Polacy 2007", którego wstępne wyniki
przedstawiono na konferencji prasowej.

Zatrudnieni uważają, że sytuacja na rynku pracy w ostatnich latach poprawiła się; raczej nie obawiają się bezrobocia i preferują zatrudnienie w sektorze publicznym - wynika z badania "Pracujący Polacy 2007", którego wstępne wyniki przedstawiono na konferencji prasowej.

Badaniem, przeprowadzonym na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", objęto 1021 zatrudnionych Polaków. Blisko połowa z nich (45,2 proc.) chciałaby pracować w sektorze publicznym, co czwarty (26,3 proc.) w sektorze prywatnym, a co piąty (21,5 proc.) - prowadzić działalność na własny rachunek.

Mimo że większość pracujących Polaków deklaruje poparcie dla prywatyzacji, to prawie połowa chce pracować w sektorze publicznym - powiedziała prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz.

Większość osób objętych badaniem (ponad 51 proc.) uważa, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Zdaniem 40 proc. respondentów jest praca dla pracowników o różnych kwalifikacjach, blisko 37 proc. uważa, że dla poszukiwanych fachowców. Tylko około 14 proc. twierdzi, że nie można znaleźć pracy. Reszta nie ma na ten temat zdania.

Według Bochniarz należy rozstać się z mitami, że Polacy są niezadowoleni ze swojej pracy, że pracodawcy nie wypełniają swoich obowiązków, a także z tym, że Polacy mają negatywny stosunek do samozatrudnienia.

Z badania wynika także, że 35 proc. respondentów deklarowało, że pojechałoby do pracy w krajach dawnej "piętnastki", ale 2/3 z nich twierdziło, że nie spełnia warunków (język, kwalifikacje). Co piąty respondent twierdził natomiast, że ma kompetencje i zna język, ale woli pozostać w Polsce. W porównaniu z latami ubiegłymi liczba takich osób zwiększyła się.

Polskie członkostwo w UE pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Obawy dotyczyły jedynie wyjazdu z kraju młodzieży i fachowców oraz wprowadzenia euro.

Pytani o to, czego się obawiają, respondenci wskazywali najczęściej: choroby (61 proc.), brak perspektyw dla dzieci (29 proc.), biedę (blisko 26,6 proc.) i bezrobocia (22,6 proc.).

Pełne wyniki badania zostaną przedstawione we wrześniu. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)