Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaże łaskawe dla prezydenta. Premier oceniany gorzej

0
Podziel się:

Pracę premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 22 proc.

Sondaże łaskawe dla prezydenta. Premier oceniany gorzej
(Reporter Poland)
bEKDuKqd

*50 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta; 37 proc. jest przeciwnego zdania. Pracę premiera Donalda Tuska dobrze ocenia 22 proc. Ale zdecydowanie dobrze tylko 1 proc. *

Spośród 50 proc. badanych dobrze oceniających pracę Bronisława Komorowskiego 8 proc. ocenia ją zdecydowanie dobrze, a 42 proc. - raczej dobrze - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Spośród 37 proc. ankietowanych źle wypowiadających się o pracy głowy państwa 12 proc. wypowiada się zdecydowanie źle, a 25 proc. - raczej źle. 13 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

TNS Polska podkreśla, że notowania Komorowskiego od wielu miesięcy nie zmieniają się znacząco. W porównaniu z poprzednim miesiącem w styczniu tyle samo osób oceniło pracę głowy państwa pozytywnie, a opinii negatywnych jest mniej o 1 punkt procentowy.

bEKDuKqf

Najczęściej pozytywnie o prezydencie wypowiadają się osoby o poglądach centrolewicowych oraz zwolennicy PO. Wśród elektoratu PiS i osób, które w ogóle nie interesują się polityką, osoby negatywnie oceniające pracę prezydenta przeważają nad tymi, których opinie są pozytywne. Osoby z wykształceniem wyższym częściej niż ogół pozytywnie oceniają pracę prezydenta. Raczej dobre zdanie o Komorowskim mają badani w wieku 15-19 lat.

67 proc. Polaków źle ocenia pracę premiera Donalda Tuska. Spośród nich 27 proc. osób ocenia ją zdecydowanie źle, a 40 proc. - raczej źle. Dobre zdanie o działalności szefa rządu ma 22 proc. ankietowanych (1 proc. - zdecydowanie dobre, 21 proc. - raczej dobre). 11 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska przeprowadzono w dniach 11-14 stycznia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku, notowania premiera pogorszyły się - o 7 punktów procentowych spadł odsetek ocen pozytywnych i o tyle samo wzrósł odsetek ocen negatywnych. Częściej niż ogół zadowolone z pracy premiera są osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. ludności.

bEKDuKql

Spośród 75 proc. respondentów źle oceniających działalność rządu, 28 proc. ocenia go zdecydowanie źle, a 47 proc. raczej źle. 17 proc. badanych uważa, że rząd pracuje dobrze. 8 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Według TNS Polska, na początku 2013 roku ocena rządu jest gorsza niż w grudniu ubiegłego roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca odsetek respondentów pozytywnie oceniających pracę rządu spadł o 6 punktów procentowych (z 23 proc. do 17 proc.); przybyło też negatywnych ocen - o 6 punktów procentowych (z 69 do 75 proc.).

Najlepsze zdanie o rządzie Donalda Tuska mają osoby o poglądach politycznych centrowych-centrolewicowych i centroprawicowych; również osoby, które raczej interesują się polityką są częściej dobrego zdania o rządzie. _ Nieznacznie wyższa od przeciętnej aprobata dla działalności rządu cechuje osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańców miast powyżej 500 tys. _- podkreśla TNS Polska.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKDuKqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)