Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sonik: niech agencja UE zajmie się polską mniejszością na Litwie

0
Podziel się:

Europoseł Bogusław Sonik (PO) zwrócił się do unijnej Agencji Praw
Podstawowych w Wiedniu o opracowanie raportu po zbadaniu sytuacji polskiej mniejszości na Litwie,
której prawa są - jego zdaniem - notorycznie łamane.

Europoseł Bogusław Sonik (PO) zwrócił się do unijnej Agencji Praw Podstawowych w Wiedniu o opracowanie raportu po zbadaniu sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, której prawa są - jego zdaniem - notorycznie łamane.

"W Unii Europejskiej prawa mniejszości należą do podstawowego katalogu praw obywatelskich, ich przestrzeganie jest wspólnym problemem wszystkich władz i obywateli, chciałbym zwrócić się do Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej o podjęcie odpowiednich kroków w celu zbadania sytuacji mniejszości polskiej na Litwie i wzmocnienia ochrony praw Europejczyków i praca ta powinna być zakończona raportem" - napisał w swoim liście do agencji Sonik.

O inicjatywie poinformował w środę dziennikarzy.

Polacy - wskazuje Sonik - są największą mniejszością na Litwie, reprezentują prawie 10 proc. populacji, "jednak proces ich wynaradawiania pogłębia się". Uważa, że polska oświata jest dyskryminowana, nie udaje się wprowadzić języka polskiego jako języka pomocniczego, polskie nazwiska nie mogą być pisane po polsku, a ulice nie mogą mieć polskich nazw. Dodatkowo ordynacja wyborcza tworzona jest tak, by zmniejszyć siłę polskich głosów. "Dla porównania warto spojrzeć na zamieszkany przez Litwinów polski Puńsk, w którym litewskość jest widoczna na każdym kroku, gdzie znajdują się napisy w języku litewskim, a dzieci uczą się w szkole podstawowej i liceum z litewskim jako językiem wykładowym" - przekonuje.

Oba kraje - podkreśla - są związane międzynarodowymi porozumieniami w sprawie poszanowania praw mniejszości w ramach Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych i Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1994 roku. Mimo to problem łamania praw mniejszości polskiej istnieje do dziś.

"Jestem głęboko zaniepokojony pogarszającą się sytuacją mniejszości polskiej na Litwie. Piszę do Agencji Praw Podstawowych z prośbą o podjęcie, w ramach swoich kompetencji, natychmiastowych działań w celu weryfikacji zaistniałej sytuacji. Mam nadzieję, że moja interwencja pobudzi dyskusję na ten temat" - napisał Sonik.

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) jest upoważniona do świadczenia decydentom w Unii Europejskiej usług doradczych opartych na udowodnionych danych. Agencja gromadzi dowody w celu informowania decydentów na poziomie UE i na szczeblu krajowym o prawach podstawowych w UE. Na razie nie odpowiedziała na inicjatywę Sonika.

Inga Czerny (PAP)

icz/ az/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)