Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sopot upamiętni Krzysztofa Klenczona

0
Podziel się:

Jedna z ulic w Sopocie zostanie nazwana w czwartek imieniem współtwórcy grupy
Czerwone Gitary, Krzysztofa Klenczona. Tego samego dnia zostanie odsłonięty mural przedstawiający
postać tego muzyka i kompozytora, związanego z Sopotem.

Jedna z ulic w Sopocie zostanie nazwana w czwartek imieniem współtwórcy grupy Czerwone Gitary, Krzysztofa Klenczona. Tego samego dnia zostanie odsłonięty mural przedstawiający postać tego muzyka i kompozytora, związanego z Sopotem.

Inicjatorem uczczenia pamięci Krzysztofa Klenczona jest Fundacja Sopockie Korzenie. Uroczystości związane są z przypadającą w tym roku 30. rocznicą śmierci muzyka.

Jak poinformował we wtorek PAP jeden z członków zarządu Fundacji Sopockie Korzenie, Wiesław Śliwiński, w czwartkowych uroczystościach weźmie udział rodzina muzyka oraz jego przyjaciele, w tym muzycy, którzy grali z nim zarówno w Czerwonych Gitarach, jak i w Trzech Koronach oraz innych grupach muzycznych.

Za zgodą sopockiego samorządu imię Klenczona od czwartku nosić będzie uliczka przy wejściu na Targowisko Miejskie w pobliżu przystanku SKM Sopot Wyścigi, gdzie znajdowała się jedna z siedzib sopockiego klubu Non-Stop, w którym często - m.in. z Czerwonymi Gitarami - występował Klenczon.

Z kolei mural przedstawiający postać muzyka usytuowano w innej byłej lokalizacji klubu Non-Stop - na budynku u zbiegu ul. Drzymały i al. Wojska Polskiego (Non-Stop był klubem plenerowym, działał w trzech miejscach).

Jak wyjaśnił PAP członek zarządu Fundacji Sopockie Korzenie, Marcin Jackobson, postać Klenczona będzie tylko jednym z elementów muralu. "W czwartek zostanie odsłonięta tylko część malowidła przedstawiającą Klenczona. Mural, który przygotowują artyści o pseudonimach Tuse i Myzeria, będzie powstawał dalej: znajdą się na nim m.in. Czesław Niemen, Karin Stanek, Kasia Sobczyk i Tadeusz Nalepa. Całość chcemy odsłonić w lipcu, na 50. rocznicę powstania klubu Non-Stop" - powiedział Jackobson.

Czwartkową serię sopockich imprez upamiętniających Krzysztofa Klenczona zamknie planowany na wieczór w Krzywym Domku przedpremierowy pokaz poświęconego muzykowi filmu dokumentalnego "10 w skali Beauforta" w reżyserii Heleny Giersz. Po projekcji wystąpi wieloletni współpracownik Klenczona, Bernard Dornowski z zespołem.

Krzysztof Klenczon urodził się 14 stycznia 1942 w Pułtusku. Studiował na Politechnice i Studium Wychowania Fizycznego (dzisiejszy AWFiS) w Gdańsku. W latach 1962-64 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych. W 1965 roku współtworzył Czerwone Gitary. W latach 60. mieszkał w Gdańsku i w Sopocie. W 1970 roku, będąc u szczytu popularności, założył własny zespół Trzy Korony, a dwa lata później wyemigrował do USA, gdzie występował sporadycznie. Zmarł 8 kwietnia 1981 roku w Chicago w wyniku ran odniesionych w wypadku samochodowym.

Klenczon jest autorem kilkunastu przebojów, w tym m.in. utworów: "10 w Skali Beauforta", " Historia jednej znajomości", "Jesień idzie przez park", "Kamienne niebo", "Kwiaty we włosach", "Mały miś", "Matura", "Nikt na świecie nie wie", "Powiedz stary gdzieś ty był", "Wróćmy na jeziora".

Klub Non-Stop powstał w 1961 roku i przetrwał do początku lat 80. Był to klub plenerowy i działał tylko latem, a znany był z występów gwiazd polskiego big-beatu i rocka, w tym Czerwonych Gitar, Czerwono- oraz Niebiesko-Czarnych, Skaldów, grup Breakout, SBB i Krzak. W klubie występowała też m.in. Ewa Demarczyk, Czesław Niemen i Michaj Burano.(PAP)

aks/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)