Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Soros apeluje do Francji, by nie wydalała Romów

0
Podziel się

Amerykański miliarder George Soros zaapelował w środę do Francji, by
"zaprzestała masowego wydalania Romów", a do Unii Europejskiej, by wdrożyła kompleksowy plan
integracji tej społeczności.

bEgrUdIR

Amerykański miliarder George Soros zaapelował w środę do Francji, by "zaprzestała masowego wydalania Romów", a do Unii Europejskiej, by wdrożyła kompleksowy plan integracji tej społeczności.

"Wydalenia Romów dokonywane w tej chwili przez Francję grożą naruszaniem prawa francuskiego i europejskiego" - oświadczył Soros w komunikacie.

"Mężczyzn, kobiet i dzieci w Europie nie można wydalać z powodu ich pochodzenia etnicznego bez ustalenia, czy popełnili przestępstwo" - podkreślił Soros.

bEgrUdIT

Francja zaostrzyła pod koniec lipca politykę wobec Romów z Europy Wschodniej, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Według francuskiego ministra ds. imigracji Erica Bessona, od 28 lipca w ramach procedury "dobrowolnego powrotu" odesłano do Rumunii i Bułgarii 635 Romów.

Soros, który jest prezesem fundacji wspierającej Romów z Europy Wschodniej, uważa jednak, że Francja powinna "wezwać państwa pochodzenia, w tym wypadku Rumunię i Bułgarię, do przyjęcia środków poprawiających dostęp do pracy" dla ludności romskiej.

"Ale zakres problemów wymaga kompleksowego i skutecznego planu integracji Romów na poziomie Unii Europejskiej" - podkreślił Soros.

Jego zdaniem unijne fundusze strukturalne, służące już finansowaniu programów poprawy warunków mieszkaniowych i programów kształcenia zawodowego powinny także finansować "edukację najmłodszych".

bEgrUdIZ

"Europejczycy nie mogą sobie pozwolić na utratę nowego pokolenia Romów w sytuacji, gdy w 2015 r. Romowie będą stanowić jedną trzecia osób wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy w takich państwach jak Węgry" - zaznaczył Soros.

Fundacja Sorosa Open Society podała, że na programy integracji Romów w Europie Wschodniej przekazała blisko 150 mln dol. (PAP)

mw/ ro/

6867752

bEgrUdJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)