Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sosnowiecka katedra czasowo zamknięta z powodu remontu posadzki

0
Podziel się:

Od soboty przez kilka najbliższych tygodni sosnowiecka katedra będzie
zamknięta dla wiernych z powodu remontu posadzki. W bazylice katedralnej na istniejącą posadzkę
zostanie położone ogrzewanie podłogowe i nowe granitowe płytki.

Od soboty przez kilka najbliższych tygodni sosnowiecka katedra będzie zamknięta dla wiernych z powodu remontu posadzki. W bazylice katedralnej na istniejącą posadzkę zostanie położone ogrzewanie podłogowe i nowe granitowe płytki.

Na czas remontu msze św. będę sprawowane w sali teatralnej pobliskiego Domu Katolickiego.

Jak poinformował rzecznik diecezji sosnowieckiej, ks. Jarosław Kwiecień, w sobotę o godz. 10. w katedrze zostanie odprawiona ostatnia przed remontem msza św., z okazji 100-lecia sosnowieckiego oddziału PTTK. Przewodniczył jej będzie biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Po niej wierni będą się już modlić w Domu Katolickim, gdzie powstał tymczasowy kościół.

W katedrze na dotychczasową posadzkę, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, od poniedziałku będzie kładzione ogrzewanie podłogowe. Dotychczasowe ogrzewanie było nieefektywne i niekorzystnie wpływało na zabytkową polichromię, wykonaną m.in. przez Włodzimierza Tetmajera.

"Na wierzch zostaną położone nowe płytki granitowe dostarczone z Włoch, Hiszpanii i Indochin. Mam nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia będzie już gotowa nawa główna i z powrotem będzie można przywrócić liturgię" - wyjaśnił proboszcz sosnowieckiej katedry, ks. Jan Gaik.

Nowe płytki będą kładzione według opracowanych specjalnie wzorów. Znajdą się na nich greckie litery alfa i omega i symbol Róży Wiatrów. Kolor płytek jest dopasowany do polichromii Tetmajera. Przy okazji zostanie też nieco zmieniony układ katedry: powstanie dodatkowe wejście z zakrystii do nawy bocznej. Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy musiał zostać przez to przeniesiony do nawy lewej. Przy jego demontażu znaleziono specjalną butelkę m.in. z gazetą z początku XX wieku.

Wierni parafii katedralnej będą się musieli na kilka najbliższych tygodni przyzwyczaić do nowego miejsca sprawowania nabożeństw. W tymczasowym kościele w Domu Katolickim w samych ławkach zmieści się około 300 osób. Rolę tabernakulum do przechowywania Najświętszego Sakramentu przejmie metalowy sejf - podał ks. Kwiecień.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu pełniący obecnie rolę bazyliki katedralnej został wzniesiony w latach 1893-1899 według projektu Karola Kozłowskiego. Ówczesny proboszcz ks. Roch Milbert zwrócił się do Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły z prośbą o ozdobienie ścian kościoła.

Właśnie wykonana wówczas polichromia decyduje w największym stopniu o pięknie świątyni. Przestrzeń katedry tworzą scenki rodzajowe o treści historyczno-religijnej, liczne wizerunki świętych, bogato zdobiony ołtarz główny oraz uzupełniające całość witraże wykonane w latach trzydziestych przez prof. Jana Bukowskiego. (PAP)

kon/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)