Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP apeluje o zaostrzenie kar za zabójstwa, SLD o debatę o bezpieczeństwie

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z konferencji Z. Ziobry w Łodzi oraz konferencji SLD
#

# dochodzą informacje z konferencji Z. Ziobry w Łodzi oraz konferencji SLD #

18.02. Warszawa/Łódź (PAP) - W związku z morderstwem, do którego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna Polska ponowiła apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Stosowny projekt SP złożyła w Sejmie w połowie ubiegłego roku. Z kolei SLD chce ogólnokrajowej debaty na temat bezpieczeństwa.

W nocy z piątku na sobotę w centrum Łodzi na ul. Piotrkowskiej 20-latek, który stanął w obronie dziewczyny, został dziewięć razy ugodzony nożem; siedem z tych ran było śmiertelnych. Zatrzymano dwóch mężczyzn; jeden z nich usłyszał już zarzut zabójstwa.

Lider SP, eurodeputowany Zbigniew Ziobro przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Polska należy do krajów, w których orzekane są wyjątkowo łagodne kary. Jak mówił, w Wielkiej Brytanii 50 proc. kar za zabójstwo to kary dożywotniego więzienia, tymczasem w Polsce jest to niecałe 2,5 proc.

"Proponujemy, by zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem było zagrożone karą nie mniejszą niż 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności (...). Sprawca nie powinien mieć możliwości wyjścia na warunkowe przedterminowe zwolnienie" - wskazał Ziobro. Odpowiedni projekt zmian w Kodeksie karnym SP złożyła w ubiegłym roku w Sejmie.

Ziobro powiedział, że ostatnie wydarzenia, takie jak w Łodzi, potwierdzają zasadność żądań SP. Lider SP zwrócił uwagę, że morderca, który wielokrotnie, śmiertelnie godził nożem młodego człowieka był pod wpływem narkotyków. "Pytam przy tej okazji posłów z Ruchu Palikota, jak długo jeszcze będą chcieli promować zażywanie narkotyków w Polsce?" - mówił europoseł.

SP chce też, by minister spraw wewnętrznych przedstawił podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych informację o środkach finansowych przeznaczanych obecnie na prewencyjne działanie policji, a także działanie o charakterze operacyjno-kryminalnym. Jak zapowiedział Ziobro, klub SP ma wystąpić z wnioskiem o zwołanie posiedzenia komisji w tej sprawie.

Po konferencji w Warszawie politycy SP udali się do Łodzi. Lider SP zapowiedział tam, że w najbliższym czasie jego partia zgłosi propozycję, aby w Kodeksie karnym wprowadzić dodatkową karę "bezwzględnego dożywocia". Jego zdaniem taka kara wykluczałaby możliwość wychodzenia na wolność sprawcy szczególnie niebezpiecznego i groźnego. SP oczekuje również konsekwentnej, skutecznej działalności prewencyjnej policji, w imię zasady "zero tolerancji".

Ziobro mówił na konferencji prasowej, że SP skontaktowała się z ekspertami, żeby porozmawiać "o problemie poruszania się w przestrzeni publicznej z nożami i niebezpiecznymi przedmiotami". Przyznał, że to temat trudny, a jego ugrupowanie chce sięgnąć do rozwiązań i ustawodawstw w innych krajach. "Liczba przypadków zabójstw z użyciem noża w Polsce dramatycznie rośnie" - mówił Ziobro zaznaczając, że sprawa wymaga zastanowienia i nie wykluczył przygotowania projektu rozwiązań w tej sprawie.

Ziobro wraz z lokalnymi łódzkimi politykami SP zapalił znicze w miejscu zabójstwa. Od soboty w miejscu tragedii łodzianie zapalają znicze. Na jednym z portali społecznościowych internauci zapowiedzieli zorganizowanie 11 marca marszu przeciwko przemocy. Udział w nim zapowiadają także przedstawiciele SP.

Do tragedii na ul. Piotrkowskiej nawiązał też na poniedziałkowym spotkaniu z mediami w Łodzi rzecznik SLD Dariusz Joński. Według niego to, co wydarzyło się w tym mieście mogło zdarzyć się w każdym innym miejscu. Dlatego Sojusz chce rozpocząć ogólnopolską debatę na temat bezpieczeństwa.

Przypomniał, że od marca SLD rozpocznie cykl konferencji z udziałem prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych poświęconych problemom samorządu. Pierwsza z nich odbędzie 16 marca w Łodzi i poświęcona będzie m.in. zagadnieniom bezpieczeństwa.

Joński mówił, że w ciągu ostatnich czterech lat zlikwidowano w Polsce 110 komisariatów, a jest pomysł by zlikwidować kolejnych 200. Obecni na konferencji prasowej jego partyjni koledzy podkreślili, że w 2009 r. rząd obciął nakłady na policję o 800 mln zł. Według nich wraz ze zmniejszeniem środków wzrosła przestępczość.

Zdaniem Jońskiego konieczna jest debata o problemach samorządu, w tym o problemie bezpieczeństwa. Według niego jeszcze kilka lat temu gminy stać było na pomoc finansową dla policji, w różnej formie, choćby poprzez zakup samochodów. Teraz większości samorządów na to nie stać. "Rząd musi zdać sobie z tego sprawę" - dodał polityk SLD. (PAP)

szu/ jaw/ hgt/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)