Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 12:48

SP będzie wnioskować o informację rządu nt. bezpieczeństwa na kolejach

Klub Solidarnej Polski złoży wniosek o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu (14-16 marca) informacji rządu na temat bezpieczeństwa na kolejach - zapowiedziała wiceszefowa klubu Beata Kempa. SP przygotuje też wniosek do NIK o kontrolę w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Klub Solidarnej Polski złoży wniosek o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu (14-16 marca) informacji rządu na temat bezpieczeństwa na kolejach - zapowiedziała wiceszefowa klubu Beata Kempa. SP przygotuje też wniosek do NIK o kontrolę w tej sprawie. *

Kempa powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że z katastrofy kolejowej, która wydarzyła się w sobotę pod Szczekocinami, "trzeba precyzyjnie i profesjonalnie wyciągnąć wnioski".

Dlatego - jak poinformowała - złoży wniosek o wprowadzenie na najbliższe posiedzenie Sejmu informacji o stanie bezpieczeństwa na kolejach; tak informację mieliby przedstawić premier Donald Tusk i minister transportu Sławomir Nowak. "Domagamy się pełnej informacji" - powiedziała posłanka.

Klub Solidarnej Polski przygotowuje także wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w Urzędzie Transportu Kolejowego oraz w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. "Ta kontrola powinna dotyczyć szeroko rozumianego bezpieczeństwa na polskich kolejach" - powiedziała Kempa.

"Wzywamy też minister (rozwoju regionalnego) Elżbietę Bieńkowską do zaprzestania dywagacji z Komisją Europejską na temat przesunięcia środków unijnych z kolei na drogi. Sytuacja sobotnia pokazała, że ten ruch może być bardzo niebezpieczny i możemy te pieniądze stracić i na drogi, i na koleje" - powiedziała wiceszefowa klubu SP.

Latem ubiegłego roku Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o przesunięcie 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe - w ramach funduszy UE na rozwój infrastruktury w latach 2007-2013.

Posłanka Solidarnej Polski złożyła też kondolencje rodzinom ofiar katastrofy kolejowej, a także poszkodowanym.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Śledztwo pod kątem sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym w wielkich rozmiarach prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Według dotychczasowych danych w katastrofie zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych. O północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z katastrofą. (PAP)

ajg/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz