Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP chce, płk. Kuklińskiemu przyznano pośmiertnie order Orła Białego

0
Podziel się:

SP zwróci się do Kapituły Orderu Orła Białego z wnioskiem o przyznanie tego
odznaczenia płk. Ryszardowi Kuklińskiemu - poinformował we wtorek rzecznik klubu Patryk Jaki.
Dodał, że SP chce też, by pułkownika awansowano pośmiertnie na stopień generała.

SP zwróci się do Kapituły Orderu Orła Białego z wnioskiem o przyznanie tego odznaczenia płk. Ryszardowi Kuklińskiemu - poinformował we wtorek rzecznik klubu Patryk Jaki. Dodał, że SP chce też, by pułkownika awansowano pośmiertnie na stopień generała.

"Uważamy, że dziś wiedza na temat działalności pułkownika Kuklińskiego jest tak duża, że nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że był on bohaterem i przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce" - powiedział rzecznik SP na konferencji prasowej.

Dlatego - poinformował - "SP zwróci się do Kapituły Orderu Orła Białego o przyznanie mu tego odznaczenia". Jaki zapowiedział też, że jego ugrupowanie zwróci się też do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka o pośmiertne awansowanie płk. Kuklińskiego na stopień generała.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

11 lutego przypada 10. rocznica śmierci Kuklińskiego; w związku z tym SP złożyła w ubiegłym tygodniu w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej jego zasługi dla obalenia w Polsce komunizmu i utrzymania światowego pokoju.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Odznaczenie to przyznaje prezydent z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera czy kapituły orderu. Może być nadane pośmiertnie, jednakże z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych można wystąpić wyjątkowo - w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług. (PAP)

wni/ mok/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)