Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP chce sprzeciwu Sejmu w sprawie jednolitego patentu europejskiego

0
Podziel się:

Politycy Solidarnej Polski złożyli w poniedziałek projekt rezolucji Sejmu
wyrażającej sprzeciw wobec członkostwa Polski w europejskim systemie patentowym. Według SP,
wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego zagraża polskim firmom i gospodarce.

Politycy Solidarnej Polski złożyli w poniedziałek projekt rezolucji Sejmu wyrażającej sprzeciw wobec członkostwa Polski w europejskim systemie patentowym. Według SP, wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego zagraża polskim firmom i gospodarce.

Posłowie SP na konferencji w Sejmie powołali się na raport firmy Deloitte, który - jak relacjonowali - wskazuje na liczne zagrożenia, jakie nieść ma ze sobą system jednolitego patentu europejskiego dla polskiej gospodarki. Według opracowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki raportu Deloitte, który otrzymała PAP, koszty netto w okresie 30 lat wyniosą 78,1 mld zł.

"Wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego jest olbrzymim zagrożeniem dla suwerenności funkcjonowania polskiej gospodarki. (...) Spowoduje to olbrzymie straty polskich firm i przedsiębiorców, co odczuje cała polska gospodarka" - powiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Dodał, że są też poważne wątpliwości konstytucyjne, które przemawiają przeciwko członkostwu Polski w tym systemie. "Polską racją stanu oraz w interesie suwerenności gospodarczej naszego kraju jest to, żeby te przepisy unijne do Polski nie weszły" - uważa poseł SP.

"Solidarna Polska proponuje projekt rezolucji Sejmu, w którym wysoki Sejm raczy uchwalić sprzeciw wobec przystąpienia przez Polskę do umowy o jednolitym europejskim systemie patentowym. Jednocześnie będziemy domagać się i prosić panią marszałek Kopacz (...) o rozszerzenie porządku obrad właśnie o ten punkt" - powiedział Mularczyk.

Jednolity patent ma być przyznawany przedsiębiorcom w 25 krajach UE, w tym w Polsce. Kraje te doszły do porozumienia w sprawie wspólnego patentu pod koniec 2010 r., jednak w marcu 2011 Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił przedstawioną przez nie propozycję wspólnego sądu patentowego.

Państwa te chciały, by wspólny sąd, który znajdowałby się w strukturach UE, rozpatrywał sprawy zarówno z zakresu jednolitego patentu, jak i dotychczasowego patentu europejskiego (EPO) - wobec decyzji Trybunału musiały jednak szukać innego rozwiązania.

W listopadzie ambasadorzy "27" porozumieli się ws. rozporządzenia o jednolitym patencie i umowy ws. sądu patentowego.

Mimo wieloletnich dyskusji na forum UE, do wspólnego patentu nie udało się przekonać wszystkich 27 krajów, dlatego 25 krajów zawiązało tzw. wzmocnioną współpracę, na co zezwala traktat z Lizbony.

Do współpracy nie przystąpiły broniące praw swoich języków narodowych Hiszpania i Włochy, które nie chciały zgodzić się na trzyjęzyczny system patentu oparty na języku angielskim, francuskim i niemieckim.(PAP)

agy/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)