Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP po morderstwie w Łodzi ponawia apel o zaostrzenie kar za zabójstwa

0
Podziel się:

W związku z morderstwem, do jakiego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna
Polska ponowiła w poniedziałek apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
Stosowny projekt SP złożyła w Sejmie w połowie ubiegłego roku. W poniedziałek politycy SP udadzą
się do Łodzi.

W związku z morderstwem, do jakiego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna Polska ponowiła w poniedziałek apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Stosowny projekt SP złożyła w Sejmie w połowie ubiegłego roku. W poniedziałek politycy SP udadzą się do Łodzi.

Lider SP, eurodeputowany Zbigniew Ziobro przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Polska należy do krajów, w których orzekane są wyjątkowo łagodne kary. Jak mówił, w Wielkiej Brytanii 50 proc. kar za zabójstwo to kary dożywotniego więzienia, tymczasem w Polsce - mówił Ziobro - jest to niecałe 2,5 proc.

"Proponujemy, by zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem było zagrożone karą nie mniejszą niż 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności (...). Sprawca nie powinien mieć możliwości wyjścia na warunkowe przedterminowe zwolnienie" - wskazał Ziobro.

Jak powiedział, ostatnie wydarzenia, takie jak w Łodzi, potwierdzają zasadność żądań SP. W nocy z piątku na sobotę w centrum tego miasta na ul. Piotrkowskiej 20-latek, który stanął w obronie dziewczyny, został dziewięć razy ugodzony nożem; siedem z tych ran było śmiertelnych. W związku ze zdarzeniem zatrzymano dwóch mężczyzn; jeden z nich usłyszał już zarzut zabójstwa.

Ziobro zapowiedział, że politycy SP udadzą się w poniedziałek do Łodzi, by w miejscu niedawnego zabójstwa zapalić znicz. W miejscu tragedii od soboty łodzianie palą znicze. Na jednym z portali społecznościowych internauci organizują marsz przeciwko przemocy. Ma się on odbyć 11 marca o godz. 18.

Lider SP zwrócił uwagę, że "morderca, który wielokrotnie, śmiertelnie godził nożem młodego człowieka" był pod wpływem narkotyków. "Pytam przy tej okazji posłów z Ruchu Palikota, jak długo jeszcze będą chcieli promować zażywanie narkotyków w Polsce?" - mówił europoseł.

SP chce też, by minister spraw wewnętrznych przedstawił podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych informację o środkach finansowych przeznaczanych obecnie na prewencyjne działanie policji, a także działanie o charakterze operacyjno-kryminalnym. Klub SP - dodał Ziobro - wystąpić ma z wnioskiem o zwołanie posiedzenia komisji w tej sprawie.

W lipcu SP złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego, w którym zaproponowano trzy zmiany. Po pierwsze chodzi o podniesienie dolnej granicy kary za zabójstwa określone w art. 148 Kodeksu karnego (m.in. zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem, z użyciem materiałów wybuchowych) z 12 lat pozbawienia wolności na 25 lat więzienia.

Po drugie SP proponuje do kategorii zabójstw, o których mówi art. 148 kk, dodać nową - "zabójstwo osoby małoletniej". Kodeks karny w obecnym brzmieniu zabicie dziecka traktuje identycznie jak zabicie dorosłego - grozi za nie kara pozbawienia wolności od lat 8, 25 lat więzienia lub dożywocie.

Według propozycji Solidarnej Polski kara za zabójstwo dziecka byłaby wyższa: od 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat więzienia lub dożywocie.

SP chce też do art. 148 dodać nowy paragraf, zgodnie z którym karze podlegałyby również przygotowania do popełnienia zabójstwa.

Zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu karnego (art. 148) kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi z kolei kara 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego więzienia. (PAP)

hgt/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)