Notowania

afera Amber Gold
13.09.2012 17:31

SP po prowokacji wobec szefa sądu w Gdańsku chce zwołać sejmową komisję

- Ile jeszcze trzeba dowodów na to, żeby absolutnie w polskim parlamencie powołać komisję śledczą? - pyta Beata Kempa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pilnego zwołania sejmowej komisji sprawiedliwości, powołania komisji śledczej ds. Amber Gold, poddania pod obrady projektu znoszącego immunitety sędziów i prokuratorów - domaga się Solidarna Polska po ujawnieniu prowokacji wobec szefa gdańskiego sądu okręgowego.

- _ Zjawisko, które wystąpiło w wymiarze sprawiedliwości, szczególnie w tak dużej sprawie jaką jest afera Amber Gold pokazuje, że wymiar sprawiedliwości jest dyspozycyjny wobec władzy wykonawczej _ - mówiła posłanka SP Beata Kempa na czwartkowej konferencji prasowej. - _ Nie ma tutaj absolutnie klasycznego trójpodziału władzy, o którym mówi polska konstytucja _ - podkreśliła.

Kempa dodała, że w związku z tym SP domaga się _ od pana Ryszarda Kalisza, przewodniczącego komisji sprawiedliwości i praw człowieka, zwołania w trybie pilnym komisji sprawiedliwości i przeanalizowania tej sprawy z punktu widzenia funkcjonowania sądownictwa w Polsce _.

Kolejny jej postulat dotyczył powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. _ Ile jeszcze trzeba dowodów na to, żeby absolutnie w polskim parlamencie powołać komisję śledczą? _ - pytała posłanka. Jak dodała, klub SP po raz kolejny złoży pismo do marszałek Ewy Kopacz w sprawie uruchomienia procedury powołania takiej komisji.

Kempa stwierdziła też: _ domagamy się od pani marszałek Kopacz, aby w trybie pilnym wprowadziła projekt ustawy autorstwa SP, który traktuje o tym, aby sędziowie i prokuratorzy nie mieli immunitetu _.

Z kolei szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk zaapelował do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o odwołanie prezesa sądu okręgowego w Gdańsku. - _ Koniecznie jest wyciągnięcie tej sprawy z okręgu gdańskiego i przeniesienie jej do innego okręgu, dlatego że nie mamy gwarancji, że ta sprawa będzie w Gdańsku w sposób rzetelny i obiektywny rozstrzygnięta _ - wzywał Mularczyk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/243244.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedzia;musi;odejsc;gowin;ostro;o;aferze,235,0,1158635.html) *_ Sędzia musi odejść _. Gowin ostro o aferze * - _ Nie może być zgody na ludzi przyjmujących zlecenia polityczne. _ - powiedział Minister Sprawiedliwości.

Dziś min. Gowin na konferencji prasowej zapowiedział, że wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o opinię - z związku z zamiarem odwołania prezesa SO w Gdańsku.

Na późniejszej konferencji prasowej poseł SP Andrzej Romanek zapowiedział, że Solidarna Polska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa sądu okręgowego w Gdańsku. Romanek dodał, że SP złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa tzw. urzędniczego z art. 231, przekroczenia uprawnień". Ocenił też, że działania, jakie podjął minister Jarosław Gowin, są _ dalece niewystarczające _.

Posłanka Beata Kempa dodała, że we wniosku zostanie także podniesiony zarzut dotyczący tego, że prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku _ zamierzał uzależnić termin posiedzenia od ewentualnego spotkania z Prezesem Rady Ministrów _.

Jak podała czwartkowa _ Gazeta Polska Codziennie _, 6 września do prezesa sądu okręgowego w Gdańsku zadzwonił człowiek, który przedstawił się jako urzędnik z kancelarii premiera Donalda Tuska. W rozmowie szef sądu miał prosić o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold.

Osoba, która przedstawiła się jako urzędnik z kancelarii premiera, miała też - jak napisała gazeta - pytać o sędziów, którzy będą zajmowali się rozpatrzeniem zażalenia. W trakcie rozmowy poruszano też sprawę kontroli, którą zarządził w gdańskim sądzie okręgowym minister sprawiedliwości. Prezes sądu miał też umówić się na spotkanie z premierem: wstępnie wyznaczono datę 13 września.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
To szóste śledztwo w sprawie Amber Gold Prokuratorzy doszli do wniosku, że aby dokładnie zbadać sprawę, muszą wykonać czynności możliwe tylko w ramach kolejnego śledztwa.
W sprawie afery proponują _ pięć kroków _ Klub Solidarnej Polski przedstawił plan _ pięciu kroków _ mających zapobiec w przyszłości powtórzenia się kłopotów z parabankami.
Notatka ABW pozostanie ostatecznie tajna - _ Złym zwyczajem jest odtajnianie notatek służb specjalnych i w każdym szanującym się państwie demokratycznym nie ma takiego zwyczaju _ - stwierdził minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.
Tagi: afera Amber Gold, beata kempa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz