Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P potwierdza ratingi Polski, perspektywa stabilna

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski, a ich
perspektywa jest stabilna - wynika z komunikatu S&P.

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła ratingi Polski, a ich perspektywa jest stabilna - wynika z komunikatu S&P.

Rating dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie zagranicznej to "A-/A-2" oraz "A/A-1" dla długo- i krótkoterminowego długu w walucie krajowej.

S&P prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce wzrośnie do poziomu 4,3 proc. PKB w 2013 roku z 3,9 proc. w 2012 roku, po czym powoli zmaleje do 3 proc. w 2015 roku. Realny wzrost PKB per capita wyniesie 1 proc. w 2013 r. i przyspieszy do średnio 2,7 proc. w latach 2014-2016.

W ocenie agencji RPP zakończyła cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

"Widzimy jednak pewien potencjał do dalszego ruchu stóp w dół, jeżeli wzrost utrzyma się na obecnym poziomie. Oczekujemy również, że złoty pozostanie zmienny, mimo interwencji NBP, po części z powodu popytu zagranicznego na polski dług" - napisano w komunikacie.

Agencja zaznacza, że biorąc pod uwagę fakt, że rząd deklaruje zamiar przystąpienia do strefy euro, ratingi Polski dla długu w walucie krajowej i w walucie zagranicznej będą się zbiegać, w miarę zbliżania się daty przyjęcia euro.

"Moglibyśmy rozważyć zbieżność długo- i krótkoterminowych ratingów na poziomie "A/A-1", jeśli Polska dokonałby dalszego wysiłku w celu zwiększenia swojej konkurencyjności poprzez zwiększające wydajność reformy strukturalne" - napisano.

"Możemy jednak doprowadzić do zbieżności ratingi na poziomie "A-/A-2", jeśli rządowi nie uda się ustabilizować finansów publicznych, generując większy poślizg niż obecnie zakładamy. Ponadto, znaczące i utrzymujące się poszerzenie nierównowagi zewnętrznej może stwarzać presję na oba ratingi w walucie krajowej oraz zagranicznej" - dodano.(PAP)

jba/ ana/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)