Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 13:49

SP uważa, że nadawanie naziemne przez TV Trwam jest blokowane

Solidarna Polska uważa, że Urząd Komunikacji Elektronicznej blokuje TV Trwam możliwość naziemnego nadawania programu. SP zapowiedziała, że zwróci się w środę do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z wnioskiem o zbadanie tej sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Solidarna Polska uważa, że Urząd Komunikacji Elektronicznej blokuje TV Trwam możliwość naziemnego nadawania programu. SP zapowiedziała, że zwróci się w środę do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z wnioskiem o zbadanie tej sprawy. *

Na środowej konferencji w Sejmie posłanka SP Beata Kempa powiedziała, że jest oburzona, iż Telewizja Trwam ma obecnie zablokowaną możliwość naziemnego nadawania mimo przyznanej jej koncesji.

Dodała, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w lipcu "dzięki wsparciu milionów ludzi i episkopatu" przyznała stacji koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe na MUX 1. Spółka Lux Veritatis, czyli nadawca TV Trwam - zaznaczyła - zapłaciła za koncesję 1,3 mln zł, tymczasem miejsca na multipleksie jak dotąd nie dostała. Kempa powiedziała, że to "skandaliczne, że katolicy nie mają prawa do mediów".

"Uważamy, że zwłoka pani prezes (UKE) jest niczym nieuzasadniona. Chcielibyśmy, by prokurator generalny rozważył możliwość wszczęcia śledztwa w tej sprawie" - oświadczyła Kempa. Podkreśliła, że oczekuje zbadania sprawy "w związku z popełnieniem przestępstwa niedopełnienia obowiązku na szkodę interesu społecznego i prywatnego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wobec zaniechania rozpatrzenia wniosku fundacji Lux Veritatis".

Kempa podkreśliła, że urząd już 23 lipca podał, że multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. Według fundacji Lux Veritatis TVP powinna "bezwzględnie następnego dnia" zwolnić miejsce na MUX 1, a prezes UKE powinna "z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla TVP", co nie nastąpiło.

Zdaniem posłanki SP nawet, gdyby zaistniała potrzeba przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie, to powinno ono trwać miesiąc, ewentualnie dwa - w przypadku sprawy wyjątkowo skomplikowanej. Jeśli postępowanie trwa dłużej - stwierdziła - jest to przestępstwo urzędnicze. Zadeklarowała też wsparcie SP dla zapowiadanego przez Lux Veritatis wniosku obywatelskiego do ministra administracji i cyfryzacji w tej sprawie.

TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie pierwszym wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te rozpoczną nadawanie naziemne po zwolnieniu miejsca na MUX 1 przez Telewizję Polską. Ustawa cyfryzacyjna z 2011 r. zobowiązała TVP do przeniesienia swoich kanałów z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r.

Jak poinformował PAP w końcu listopada rzecznik UKE Jacek Strzałkowski, postępowanie administracyjne w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji rezerwacyjnej Telewizji Polskiej w celu doprowadzenia do zwolnienia miejsca na MUX 1 toczy się od 7 listopada. "Po dokonaniu zmian w rezerwacji dla TVP S.A. możliwe będzie zakończenie postępowania i wydanie decyzji dla fundacji Lux Veritatis o rezerwacji częstotliwości w celu rozpowszechniania na MUX 1 programu telewizyjnego pod nazwą Trwam w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny" - podkreślił.

Rzecznik poinformował też, że prezes UKE 21 października zwróciła się do prezesa TVP o podanie terminu, kiedy spółka zaprzestanie emisji programów: TVP1, TVP2 oraz TVP INFO z MUX 1. "W odpowiedzi prezes TVP S.A. poinformował o prowadzeniu pomiarów i szczegółowych analiz pokrycia obszaru kraju sygnałem programu regionalnego telewizji publicznej zgodnie z podziałem administracyjnym, jak również o podjętych rozmowach ze spółką Emitel, która jest operatorem technicznym nadajników naziemnych (do rozstrzygnięcia jest m.in. kwestia kosztów związanych z wcześniejszym zaprzestaniem emisji programów z MUX 1 na podstawie obecnej umowy TVP z Emitelem)" - podkreślił. (PAP)

wni/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz