Notowania

wiadomości
20.07.2012 17:18

SP: zwrot pieniędzy z budżetu dla klientów upadłych biur podróży

Solidarna Polska chce, by klienci upadłych biur podróży z budżetu państwa otrzymywali zwrot utraconych pieniędzy w przypadku, kiedy sumy gwarancji ubezpieczeniowych są niewystarczające. Klub SP złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Solidarna Polska chce, by klienci upadłych biur podróży z budżetu państwa otrzymywali zwrot utraconych pieniędzy w przypadku, kiedy sumy gwarancji ubezpieczeniowych są niewystarczające. Klub SP złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych.

"Złożyliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych, który nakłada obowiązek zwrotu z budżetu państwa wszelkich kosztów, w przypadku, kiedy sumy gwarancji ubezpieczeniowych są niewystarczające" - powiedział na piątkowej konferencji w Warszawie poseł Tomasz Górski. "Proponujemy zwołanie komisji sportu i turystyki, która przyjmie odpowiednie rozwiązania" - dodał.

Zdaniem posła Solidarnej Polski celem projektu jest odbudowa zaufania klientów do biur podróży, a także wsparcie turystyki, jako ważnej dziedziny gospodarki. "Ten projekt ustawy zabezpieczy klientów, uspokoi sytuację na rynku i pozwoli, do czasu uchwalenia nowej ustawy, zapewnić zwrot klientom wszystkich pieniędzy wpłaconych do biur podróży" - powiedział Górski.

Podkreślił, że wypłatę wszystkich pieniędzy, które klienci wpłacili do biura podróży, w przypadku jego upadku nakazuje dyrektywa UE. "Rząd polski jest zobowiązany stworzyć takie przepisy, by wszystkie środki klientów były zabezpieczone" - twierdzi SP. Chodzi o dyrektywę z 1990 r. o podróżach i wycieczkach turystycznych i wakacjach sprzedawanych w formie pakietu usług.

Jak zaznaczył poseł SP, obecnie "marszałkowie województw z środków własnych, uruchamiając rezerwy pokrywają koszty przyjazdu klientów upadłych biur podróży do Polski". Przekonywał, że samorządy nie są do tego przygotowane.

Zmiany dotyczące gwarancji ubezpieczeniowych biur podróży, aby klienci po upadku touroperatora mieli m.in. zapewniony zwrot kosztów wyjazdu, były tematem poniedziałkowego spotkania przedstawicieli resortów sportu i turystyki oraz finansów.

"Celem spotkania było omówienie możliwych zmian w rozporządzeniach ministra finansów z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych" - poinformował resort sportu w komunikacie. Chodzi również o rozporządzenie z grudnia 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Od początku lipca trzy biura podróży zawiesiły swoją działalność. Sky Club złożył wniosek o upadłość; konieczne było zorganizowanie powrotu do kraju dla ponad 4,5 tys. poszkodowanych turystów. W ubiegłym tygodniu firma Alba Tour poinformowała o swoich problemach - w Egipcie w tym czasie przebywało kilkuset turystów, a ok. 3 tys. osób nie wyjedzie na wykupione wycieczki. W ostatnich dniach poinformowano także o niewypłacalności kolejnej firmy - Africano Travel z Poznania, która współpracowała z Alba Tour. (PAP)

gł/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz