Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spadek po naukowcu dla archiwum w Bydgoszczy

0
Podziel się

Zawierający ponad 3,5 tys. pozycji księgozbiór i archiwum prof. Ryszarda
Kabacińskiego trafiły do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Zmarły trzy lata temu naukowiec
specjalizował się w historii Pomorza i Kujaw, gromadząc w swych zbiorach wiele unikalnych
wydawnictw.

bDouhelh

Zawierający ponad 3,5 tys. pozycji księgozbiór i archiwum prof. Ryszarda Kabacińskiego trafiły do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Zmarły trzy lata temu naukowiec specjalizował się w historii Pomorza i Kujaw, gromadząc w swych zbiorach wiele unikalnych wydawnictw.

"Życie naukowe prof. Ryszarda Kabacińskiego skupiało się na kierowaniu Pracownią Regionalną Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, a później całego BTN. Często bywał w naszym archiwum i dobrze się tu czuł" - podkreślił dr Marek Romaniuk z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Prof. Kabaciński był historykiem-mediewistą i znaczna część daru dla archiwum to unikalna literatura dotycząca tego okresu. Cały zbiór zostanie skatalogowany.

bDouhelj

Dar przekazany przez żonę i syna naukowca zawiera także, oprócz prac jego autorstwa, setki rzadkich publikacji dotyczących w główniej mierze dziejów rodzinnego regionu. Zbiór obejmuje też rękopisy prof. Kabacińskiego i jego notatki dotyczące m.in. zawartości archiwów polskich i zagranicznych.

"Pan profesor penetrował wiele archiwów w poszukiwaniu potrzebnych materiałów, ale nie wszystkie notatki zostały wykorzystane w publikacjach naukowych. W tej części spuścizny najcenniejsze są prace związane z opisem zawartości archiwów, zwłaszcza kościelnych" - podkreślił dyrektor bydgoskiego archiwum Eugeniusz Borodij.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowało wystawę prezentującą spuściznę po prof. Kabacińskim. Jest to pierwsza z przygotowanego w tym roku cyklu ekspozycji przybliżających postacie darczyńców archiwum. Kolejne wystawy poświęcone zostaną wieloletniej dyrektor bydgoskiej placówki dr Annie Perlińskiej oraz badaczowi zbrodni hitlerowskich na Pomorzu dr. Edmundowi Zarzyckiemu, których archiwa także podarowano Archiwum Państwowemu w Bydgoszczy.

"Archiwum wzbogaca zbiory także poprzez zakupy, ale nie dysponujemy niestety znaczącym budżetem na ten cel. W ten sposób udało nam się jednak nabyć zbiory po dawnym architekcie Bydgoszczy, Alfonsie Licznerskim" - poinformował Borodij.

bDouhelp

Licznerski był architektem miasta w pierwszych latach powojennej odbudowy miasta. Pozostawił po sobie wiele materiałów fotograficznych dokumentujących wizerunek miasta od lat 40. oraz plany rozwoju Bydgoszczy. (PAP)

olz/ hes/

bDouhelK
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)