Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spadła liczba zachorowań na AIDS na świecie

0
Podziel się

Liczba zachorowań na AIDS na świecie spadła niemal o jedną piątą w
ostatnich 10 latach i dalsze postępy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV są możliwe
zwłaszcza dzięki nowemu żelowi mikrobobójczemu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu UNAIDS.

bEgkOOgl

Liczba zachorowań na AIDS na świecie spadła niemal o jedną piątą w ostatnich 10 latach i dalsze postępy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV są możliwe zwłaszcza dzięki nowemu żelowi mikrobobójczemu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu UNAIDS.

Od wybuchu epidemii zmarło na AIDS około 30 milionów ludzi, a nosicielami wirusa jest 60 mln - podaje raport opracowany we współpracy z WHO.

"Od 1999 roku, kiedy epidemia AIDS osiągnęła apogeum, liczba nowych zakażeń na świecie spadła o 19 procent do 2,6 mln w roku 2009" - głosi raport.

bEgkOOgn

"Możemy być dumni z tych osiągnięć" - podkreśla cytowany w raporcie dyrektor wykonawczy UNAIDS Michel Sidibe.

Jeśli chodzi o przyszłe postępy w walce z AIDS, nadzieje łączone są z żelem mikrobobójczym. Rezultaty badań przeprowadzonych przez ośrodek Caprisa w Afryce Południowej i opublikowane w lipcu w Wiedniu z okazji światowej konferencji poświęconej AIDS dają nadzieję na stworzenie nowego narzędzia do kontroli epidemii.

Postęp odnotowano także w zakresie większej dostępności leczenia. W 2009 roku 5,2 mln ludzi w krajach o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca uzyskało dostęp do leków antyretrowirusowych, podczas gdy w 2004 roku - tylko 700 tysięcy.

Ale jest za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa - ostrzegł Sidibe. W 2009 roku nakłady na walkę z AIDS po raz pierwszy zaczęły maleć.

bEgkOOgt

Największa liczba ludzi z wirusem HIV przypadała na kraje Afryki subsaharyjskiej (67 proc. chorych na świecie); w regionie tym odnotowano też niemal trzy czwarte (72 proc.) ogółu zgonów na AIDS - wynika z danych zebranych przez UNAIDS. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w zeszłym roku w Suazi - z wirusem żyje tam 25,9 proc. dorosłych.

W Azji epidemia AIDS wydaje się stabilizować. Nosicielami HIV jest tam 4,9 mln ludzi - liczba, która praktycznie nie ulega zmianom od pięciu lat, co należy wiązać z zapobieganiem zarażeniom na linii matka-dziecko - podaje raport.

Jednak choć tendencje ogólne są dobre, przysłaniają one zmiany, do jakich doszło: np. o ile w Indiach, Nepalu i Tajlandii liczba zachorowań w latach 2001-2009 zmalała o 25 procent, o tyle samo wzrosła w Bangladeszu i na Filipinach.

Z kolei w Europie Wschodniej i Azji Środkowej liczba nowych zakażeń (1,4 mln) praktycznie potroiła się w latach 2000-2009; 90 procent nowych przypadków AIDS notuje się na Ukrainie i w Rosji. (PAP)

bEgkOOgu

klm/ mc/

7754312

bEgkOOgO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)