Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Specjaliści z grupy PERN sprawdzą stan rurociągu w Ekwadorze

0
Podziel się

Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) z grupy PERN "Przyjaźń"
przeprowadzi w Ekwadorze (Ameryka Płd.) inspekcję, czyli badanie stanu technicznego rurociągu
naftowego należącego do tamtejszej państwowej kompanii EP Petroecuador.

bEieShoB

Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA) z grupy PERN "Przyjaźń" przeprowadzi w Ekwadorze (Ameryka Płd.) inspekcję, czyli badanie stanu technicznego rurociągu naftowego należącego do tamtejszej państwowej kompanii EP Petroecuador.

Prace dotyczyć będą diagnostyki ścian magistrali metodą ultradźwiękową na odcinku 498 km i mają potrwać do końca czerwca - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy PERN Roman Góralski.

Inspekcja rurociągu EP Petroecuador zostanie wykonana tzw. tłokami inteligentnymi, które będą się przemieszczały wewnątrz magistrali. Tłoki te zostały skonstruowane i wyprodukowane przed CDRiA. Na miejscu rozpoczęły się już prace geodezyjne. Na piątek zaplanowano transport ważącego ponad 4 tony sprzętu specjalistycznego.

bEieShoD

Przetarg na tę usługę został rozstrzygnięty w styczniu, a w lutym zawarta została umowa między podmiotami. CDRiA wygrało też drugi przetarg na podobną usługę na terenie Ekwadoru - tym razem na odcinku rurociągu od długości 164 km.

"CDRiA staje się obecnie laboratorium innowacyjności dla grupy PERN i jestem przekonany, że nasze zaangażowanie w jej działalność jeszcze w tym roku przełoży się na kolejne, konkretne efekty" - powiedział prezes PERN Marcin Moskalewicz. Podkreślił, że kontrakty w Ekwadorze to dopiero początek eksportowych możliwości CDRiA i jednocześnie jeden z ważnych kierunków rozwoju dla grupy PERN.

W Ekwadorze jest już ekipa polskich geodetów, która rozpoczęła pomiary wyznaczające miejsca na tzw. znaczniki terenowe. "Są to pudełeczka wielkości aktówek wypełnione elektroniką, które będą komunikowały się z przesuwającymi się wzdłuż rurociągu tłokami" - wyjaśnił Góralski. Dodał, że prace są prowadzone w trudnych warunkach terenowych: rurociąg ciągnie się od złóż w Amazonii przez Andy - gdzie na wysokości 4,4 tys. metrów znajduje się prawdopodobnie najwyżej ulokowana stacja pomp na świecie - aż do terminala naftowego nad Oceanem Spokojnym.

Podobne inspekcje rurociągów CDRiA prowadziła już min. na terenie Belgii, Niemiec, Rumunii i Czech. "Jednak szerokie otwarcie na nowe kontrakty zagraniczne i wyjście poza rynek europejski są efektem konsekwentnie realizowanej strategii grupy PERN, w której coraz ważniejszą rolę odgrywa rozwój innowacyjności" - zaznaczył rzecznik PERN. Góralski przyznał, iż wiele wskazuje na to, że prace inspekcyjne w Ekwadorze otwierają przed CDRiA możliwości podpisania kolejnych umów w tym kraju, a być może także w innych państwach Ameryki Południowej. "Jest też całkiem realna szansa na wejście z usługami inspekcyjnymi na rynek Bliskiego Wschodu" - dodał.

bEieShoJ

Tomasz Ostrowski, prokurent CDRiA, podkreślił w rozmowie z PAP, że usługi, które realizuje CDRiA, to "absolutny high-tech światowy". Wyjaśnił, że spółka zajmuje się inspekcją stanu technicznego ścian rurociągów ropy naftowej i gazu. "Prace te wykonuje się, by zachować bezpieczeństwo eksploatacji rurociągów, czyli nie dopuścić do awarii, która może być konsekwencją korozji, rozszczelnienia i wycieku tłoczonego medium" - powiedział. Ostrowski dodał, że do badania rurociągów wykorzystywane są tzw. tłoki inteligentne, czyli urządzenie w kształcie walca o średnicy odpowiadającej wewnętrznej średnicy rurociągu, wyposażone w głowice pomiarowe - przy dużych średnicach rurociągów, np. 1200 mm, głowic na tłoku może być 500.

"Głowica to urządzenie swoim działaniem bardzo przypominające ultrasonograf, wykonujący badanie USG człowieka. Głowica po prostu widzi, co jest w środku ściany rurociągu, czy jest ubytek metalu, pęknięcie czy też inne wady" - wyjaśnił Ostrowski. Dodał, że tłok z głowicami przesuwając się wewnątrz rurociągu - pod wpływem różnicy ciśnień tłoczonego medium - bada ultrasonograficznie każdy milimetr ściany, a obraz jest zapisywany komputerowo i odczytywany, gdy tłok dociera do stacji, gdzie jest wydobywany. Na podstawie analizy obrazu ultrasonograficznego sporządzany jest raport dla operatora rurociągu.

Spółka CDRiA działa od 1998 r. PERN, który zarządza w Polsce siecią rurociągów naftowych i paliwowych, ma 100 proc. udziałów w spółce. CDRiA wykonuje usługi inspekcji stanu technicznego rurociągów transportujących ropę naftową, produkty ropopochodne oraz gaz. (PAP)

mb/ mki/ gma/

bEieShpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)