Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Speckomisja o kandydaturze Wojtunika na szefa CBA

0
Podziel się:

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych opiniuje w czwartek kandydaturę b.
szefa CBŚ Pawła Wojtunika na stanowisko szefa CBA. Wojtunik pełni te obowiązki od 13 października
br., gdy premier odwołał ze stanowiska Mariusza Kamińskiego.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych opiniuje w czwartek kandydaturę b. szefa CBŚ Pawła Wojtunika na stanowisko szefa CBA. Wojtunik pełni te obowiązki od 13 października br., gdy premier odwołał ze stanowiska Mariusza Kamińskiego.

"Pan Wojtunik ma niewątpliwie olbrzymie doświadczenie. Mam nadzieję, że opinia będzie pozytywna" - powiedział PAP przed posiedzeniem komisji jej przewodniczący Konstanty Miodowicz.

Dodał, że każdy z członków komisji będzie mieć zapewne pytania do kandydata na szefa CBA związane z przyszłością Biura. "Ja będę pytał o plany działań, które zaproponuje nowy szef celem zdjęcia z CBA odium służby politycznej. Chciałbym, aby CBA działało w sposób nie budzący wątpliwości, że służy interesom takiej czy innej formacji partyjnej" - dodał.

Poseł PiS Zbigniew Wassermann podkreślił, że ani on, ani jego klub nie mają zastrzeżeń do samego Wojtunika. "Pan Wojtunik nie jest problemem samym w sobie. To nie jest człowiek, co do którego mamy jakieś zarzuty. Ale został wprowadzony do tej instytucji w miejsce Mariusza Kamińskiego, co do którego odwołania mamy olbrzymie zastrzeżenia" - powiedział.

Dodał także, że Wojtunik przyszedł z CBŚ z dobrą opinią i to, że zmienia Kamińskiego, nie może mieć na jego ocenę wpływu. Zaznaczył też, że będzie pytać kandydata na szefa CBA o jego filozofię sprawowania tego urzędu i plany na przyszłość m.in. w zakresie doboru kadr i współpracowników. "Będziemy też pytać, czy stwierdził w CBA jakieś nieprawidłowości, a także o jego działania w stosunku do poprzednika" - dodał.

Premier Donald Tusk odwołał Kamińskiego z funkcji szefa CBA 13 października. Miało to związek m.in. z tzw. aferą hazardową. W jej kontekście Tusk zarzucał Kamińskiemu wykorzystywanie Biura do celów politycznych oraz posługiwanie się insynuacją i kłamstwem.

Wojtunik z wykształcenia jest prawnikiem, w policji pracował od 1992 r. Od początku swojej kariery zajmował się przestępczością zorganizowaną.

Po utworzeniu Centralnego Biura Śledczego pełnił w nim ważne funkcje: najpierw naczelnika wydziału, następnie naczelnika zarządu operacji specjalnych, zastępcy dyrektora CBŚ, dyrektora biura kryminalnego, a od grudnia 2007 r. szefa Centralnego Biura Śledczego. Pod przykryciem rozpracowywał gangi, czego skutkiem jest m.in. to, że po objęciu obowiązków szefa CBA otrzymał ochronę BOR. (PAP)

pru/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)